Rak prostaty- genetyczne ryzyko!

Rak prostaty jest u mężczyzn drugim w kolejności najczęściej diagnozowanym, po raku skóry. Wykrywa się go co roku u około 200 tys. mieszkańców UE. W Polsce na chorobę zapada 4-5 tys. mężczyzn rocznie. Większość przypadków kończy się zgonami……
Około 150 naukowców z ponad 20 krajów bierze udział w trwającej od wtorku w Szczecinie trzydniowej międzynarodowej konferencji nt. genetycznego ryzyka raka prostaty „Impact study”. Przyjechali naukowcy, genetycy i urolodzy, m.in. z USA, Australii, Niemiec, Finlandii i Wlk. Brytanii. Organizatorami spotkania są Instytut Badań nad Rakiem z W.Brytanii oraz Pomorska Akademia Medyczna (PAM) w Szczecinie.

„Impact study” to projekt badawczy, którego celem jest wykrycie grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka prostaty wśród mężczyzn w zaangażowanych w projekt państwach.

Jak wyjaśnia genetyk, szef działającego przy PAM Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych prof. Jan Lubiński, „Impact study” jest pierwszym tego typu międzynarodowym projektem. „Wyniki badań mają pomóc m.in. w monitorowaniu pacjentów z grupy ryzyka, a tym samym w zapobieżeniu chorobie lub już w samym jej leczeniu. W przypadku uszkodzonego genu odpowiedzialnego za chorobę nie wszystkie metody leczenia są skuteczne” – podkreśla profesor.
Lubiński dodał, że projekt będzie finansowany z wielu źródeł, w tym ze środków UE.

Rak prostaty jest u mężczyzn drugim w kolejności najczęściej diagnozowanym, po raku skóry. Wykrywa się go co roku u około 200 tys. mieszkańców UE. W Polsce na chorobę zapada 4-5 tys. mężczyzn rocznie. Większość przypadków kończy się zgonami.

Profesor dodał, że nauce znane są już niektóre geny, warunkujące powstawanie nowotworów, w tym nowotworów prostaty. „Odkrywanie kolejnych zwiększa możliwości wykrycia skłonności do zachorowań u większej populacji, a tym samym może znacznie obniżyć koszty zapobiegania zachorowaniom. Nie wykluczam, że w nieodległej przyszłości proste badanie krwi będzie określało predyspozycje zachorowań człowieka na wszystkie nowotwory” – podkreśla prof. Lubiński.

Zdaniem badacza, w przypadku nowotworów dziedzicznych najważniejsza jest profilaktyka, która może znacznie obniżyć ryzyko zachorowania.

Prof. Lubińskiemu i jego kolegom ze szczecińskiemu Centrum Nowotworów już wcześniej udało się zebrać dane o zachorowaniach na różne rodzaje raka w rodzinach pacjentów z całego regionu zachodniopomorskiego.

Ostatnio szczecińscy naukowcy opracowali test genetyczny, ułatwiający ratowanie życia osobom chorym na raka prostaty. Stało się to możliwe dzięki odkryciu przez nich genu, którego uszkodzenie jest podłożem tego raka. Genetycy z PAM odkryli w genie odpowiadającym za naprawę DNA (Chek2) duży ubytek, który sprzyja rozwojowi raka prostaty i prowadzi do utrwalenia niekorzystnych zmian w całej populacji komórek.

Wykryta delecja (czyli utrata dużego odcinka DNA – PAP) – obecna u około 200 tysięcy polskich mężczyzn – dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty (natomiast aż czterokrotnie, gdy w rodzinie odnotowano już przypadek tej choroby) oraz odpowiada za wielonarządową predyspozycję do nowotworów. EPR

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>