Rak piersi- bezwzględne wskazania do leczenia herceptyną to za mało. Przypadek pacjentki z Gdańska.

Jedyną szansą dla mieszkanki Gdańska chorej na raka piersi jest, oprócz chemio- i radioterapii, włączenie do leczenia herceptyny. Jednak kryteria stosowania herceptyny w ramach programu terapeutycznego precyzują, iż refundacja leku jest możliwa pod warunkiem, że u pacjenta nie stwierdzono więcej niż 9 zajętych przez nowotwór węzłów chłonnych. Nowotwór odkryty u gdańszczanki rozwijał się bardzo szybko. Amputowano jej pierś. Okazało się, że rak jest wyjątkowo agresywny i jedyną szansą na jego pokonanie jest włączenie, oprócz chemio- i radioterapii, także herceptyny. – Leczenie będzie skuteczne, jeśli otrzymam przeciwciała najlepiej do 6 tygodni po operacji – mówi pacjentka.

Herceptyna jest refundowana przez NFZ pod warunkiem, że u pacjenta nie stwierdzono więcej niż 9 zajętych przez nowotwór węzłów chłonnych. U gdańszczanki rak zaatakował 19 węzłów – pisze Dziennik Bałtycki.

Onkolodzy leczący kobietę wysłali do pomorskiego NFZ wniosek o sfinansowanie „terapii niestandardowej”. W opinii dołączonej do wniosku konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej dr Marzena Wełnicka-Jaśkiewicz napisała, że „chora ma bezwględne wskazania do leczenia herceptyną”.

19 sierpnia nadeszła odpowiedź negatywna. NFZ uzasadnił ją tym, że zgodnie z zarządzeniem prezesa Fundusz nie może w ramach terapii niestandardowej płacić za lek, który znajduje się w wykazie terapeutycznych programów zdrowotnych.

- Refundacja leczenia herceptyną może odbywać się tylko w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego po spełnieniu wszystkich kryteriów włączenia do programu leczenia raka piersi zgodnie z zarządzeniem 16/2009/DGL – tłumaczyła Dziennikowi Bałtyckiemu Monika Kierat z NFZ.

Joanna Pikiel, kierownik oddziału chemioterapii Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku uważa, że polskie kryteria to wyjątek na tle praktyki stosowanej przez inne kraje. – Poza tym w niektórych ośrodkach do badania pobiera się np. 10 węzłów, a w Gdańsku badają kilkanaście takich węzłów. I wyniki mogą być gorsze. Niezastosowanie leku u tej pacjentki może poważnie wpłynąć na efekt leczenia – tłumaczy onkolog.

www.rynekzdrowia.pl

Jedna myśl nt. „Rak piersi- bezwzględne wskazania do leczenia herceptyną to za mało. Przypadek pacjentki z Gdańska.

  1. Otrzymałam 13 razy Herceptynę za każdym razem mialam badanie USG serca wynik 50 do 55 nie wiem co znaczy ale tą liczbą sugerowali się lekarze, raz miałam 48 i wtedy na 1 msc odstawiono mi lek. Dziś miałam ponowne usg i wynik 50, lekarz kardiolog stwierdził, że trzeba odstawić herceptynę ale o tym zadecyduje onkolog. Mam pytanie – dlaczego nie można mi dalej podawać herceptyny? Co gorsze chore serce czy nawrót raka. Jestem rok po amputacji nie wycięto mi węzłów chłonnych.Guz był mały i wcześnie wykryty. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>