Rak odbytnicy coraz częstszy wśród młodych ludzi.

Jako czynnik ryzyka rozwoju tego nowotworu wymieniane jest m.in. palenie papierosów. Liczba zachorowań na raka odbytnicy znacznie wzrosła w ostatnich kilku dekadach u osób poniżej 40. roku życia – wynika z pracy, którą publikuje internetowe wydanie pisma „Cancer”.
Dla porównania, zachorowania na raka innych odcinków jelita grubego utrzymują się na stałym poziomie w tej grupie wiekowej. Naukowcy z Uniwersytetu Cornella w Nowym Jorku doszli do takich wniosków, gdy porównali dane z rejestru zachorowań na różne nowotwory w USA w latach 1973-2005.

Okazało się, że u osób poniżej 40 roku życia odsetek zachorowań na raka jelita grubego utrzymywał się on na stałym poziomie, natomiast liczba zachorowań na raka odbytnicy zaczęła wzrastać w tej grupie wiekowej od 1984 roku o 3,8 proc. na rok.

? Sugerujemy, by u młodych osób, które mają krwawienia z odbytnicy lub inne objawy raka tego narządu, rozważyć wykonanie endoskopii, która pozwoli wykluczyć nowotwór złośliwy ? skomentował prowadzący badania dr Joshua Meyer.

Obecnie symptomy te przypisuje się najczęściej hemoroidom, czyli żylakom odbytu. Zdaniem dr. Meyera, częstsze wykonywanie endoskopii mogłoby przyspieszyć wykrycie raka, który obecnie ? jak wskazują statystyki ? jest u młodych ludzi diagnozowany zbyt późno.

Ze względu na to, że rak odbytnicy jest stosunkowo rzadki u osób młodych autorzy pracy nie uważają, że konieczne są jakiekolwiek zmiany w wytycznych na temat badań przesiewowych w kierunku tego nowotworu.

Na ryzyko rozwoju tego nowotworu wpływają czynniki genetyczne, schorzenia zapalne jelit oraz czynniki środowiskowe, jak dieta uboga w warzywa, owoce i błonnik, spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa, tłuszczów i potraw grillowanych, otyłość, zaparcia nawykowe, palenie papierosów.
PAP.
www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>