Rak nerki! Nowa nadzieja!(2)

Podstawową metodą walki z chorobą jest chirurgiczne usunięcie nerki. Jednak jest to skuteczne jedynie w nowotworach wcześnie wykrytych. Kiedy dojdzie do przerzutów, operacja nie wystarcza. Konieczna jest terapia farmakologiczna……Dotychczas większości pacjentów podawano interferon alfa lub interleukinę 2. Jednak są one efektywne jedynie u pacjentów z niskimi czynnikami ryzyka. Nową nadzieją dla chorych są dwa leki nowej generacji – sorafenib i sunitinib. "Ich nowatorskość polega na tym, że są to tzw. leki celowane. Uderzają tylko i wyłącznie w komórki określonego typu nowotworu, nie uszkadzając zdrowych tkanek organizmu, co ma miejsce w przypadku standardowej chemioterapii – wyjaśnia Szczylik. – W raku nerki powodują one zaburzenie mechanizmów przekazywania sygnałów komórkowych, przez co nowotwór nie może się rozwijać. Oprócz tego sorafenib hamuje również proces angiogenezy, czyli uniemożliwia doprowadzenie do guza odżywiających go naczyń krwionośnych".
Pierwsze z opisanych w "New England Journal of Medicine" badań, objęło 750 pacjentów cierpiących na przerzutowego raka nerki. Części z nich przez cztery tygodnie podawano sunitinibem, pozostałym interferonem alfa. Okazało się, że czas wolny od choroby był znacznie dłuższy w grupie pacjentów leczonych sunitinibem i wynosił 11 miesięcy. U osób przyjmujących interferon było to jedynie pięć miesięcy. Naukowcy zauważyli też, że stosowanie sunitinibu, nie tylko zapobiega progresji nowotworu, ale też polepsza odpowiedź chorego na leczenie oraz poprawia ogólną jakość życia (w porównaniu do osób leczonych interferonem). W drugim eksperymencie udział wzięło 903 pacjentów z jasnokomórkowym rakiem nerki, u których zawiodły standardowo stosowane metody leczenia. Połowie z nich podawano sorafenib, połowie placebo. Okazało się, że stosowanie sorafenibu przynosiło znaczne korzyści. Średni czas wolny od progresji w grupie pacjentów nim leczonych wyniósł bowiem 5,5 miesiąca, a u uczestników przyjmujący placebo niecałe trzy miesiące.
"Nie zaobserwowaliśmy też żadnych groźnych dla zdrowia skutków ubocznych, wynikających ze stosowania tych leków. Jedyne niepożądane objawy wystąpiły w postaci zmian skórnych i męczliwości – mówi Szczylik. – Jednak wyraźnie widać, że są one bez porównania mniej szkodliwe od standardowej chemioterapii, która często uszkadza układ krwiotwórczy, co zagraża zdrowiu i życiu pacjenta". Sorafenib oraz sunitinib są przeszły już fazę testów klinicznych i zostały dopuszczone do użycia. Z powodzeniem stosuje się je u chorych w wielu krajach. Jednak nie w Polsce. "U nas leki te nie podlegają refundacji. To wyklucza możliwość przepisywania ich pacjentom i ogranicza ich szanse na przeżycie" – mówi Szczylik. Wielu tysiącom chorych pozostaje na razie czekanie i nadzieja. Koszt miesięcznej kuracji omawianymi lekami to około cztery tysiące euro. W większości krajów Unii Europejskiej są państwo zwraca pieniądze za ich stosowanie."Nasze badania pokazują, że zarówno sorafenib, jak i sunitinib mają działanie wielokierunkowe. Dlatego uważamy, że mogą okazać się skuteczne w walce z nowotworami innych narządów. Prawdopodobnie kolejne badania potwierdzą te przypuszczenia. Natomiast już dziś wiadomo, że są one skuteczne np. w terapii raka wątrobowokomórkowego" – podsumowuje prof. Szczylik.
Każdego roku w Polsce raka jasnokomórkowego rozpoznaje się u prawie czterech tysięcy osób. Ponad dwa tysiące z nich umiera.
PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Pawłowska

 

Jedna myśl nt. „Rak nerki! Nowa nadzieja!(2)

  1. w 2010 zgiagnozowano u mnie i operwano jasnokomorkowego raka nerki T1G0M0
    pytalam wszyskich mozliwych lekarzy co dalej nikt nie zaproponowal mi tej terapii mowiono ze chirurgiczny zabieg jest jedyna mozliwoscia chodze co pol roku na kontrole Rtg pluc TK brzucha jest ok a ja sie za kazdym razem boje .czy nie powinnam profilaktycznie przyjmowac lekow by nie powrocil nowotwor? pozdrawiam wszyskich zainteresowanych tematem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>