Rak jelita grubego, gdy zostanie wcześnie wykryty jest wyleczalny! Profilaktyka w cenie życia!

Rak jelita grubego w większości przypadków jest możliwy do wyleczenia, wystarczy, że zostanie wcześnie zdiagnozowany – podkreślali w piątek w Warszawie organizatorzy happeningu, który jest częścią obchodów Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego.

W ramach piątkowej akcji, przebiegającej pod hasłem „Ocal chore miasto!”, pod warszawskim Pałacem Kultury i Nauki stanęła 11- metrowa makieta jelita grubego. Można do niej wejść, by lepiej poznać procesy zachodzące w jelicie i zrozumieć charakter zmian prowadzących do nowotworu.
Obok makiety umieszczono wysoki na ok. 4 metry balon, który obrazuje guza okrężnicy. Jest on opleciony czerwonymi wstążeczkami, symbolizującymi sieć naczyń krwionośnych wokół nowotworu. Każdy chętny może odciąć jedną ze wstążek, czyli przerwać naczynie i przez to utrudnić rozwój guza. Na takiej zasadzie działa jedna z nowoczesnych metod leczenia raka jelita grubego, która hamuje proces tzw. angiogenezy, czyli rozrostu sieci naczyń krwionośnych odżywiających guz i zaopatrujących go w tlen. Po odcięciu wszystkich wstążek z balonu ujdzie powietrze, co ma symbolizować obumarcie guza.

Przypadający w marcu Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego ustanowił Parlament Europejski w 2008 r. Organizatorem obchodów w Polsce jest Stowarzyszenie Europacolon Polska, a jego partnerami – Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO oraz firma Roche. Patronat honorowy nad akcją objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz.

„Rak jelita grubego jest na drugim miejscu wśród przyczyn zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Tymczasem łagodną zmianę w jelicie można usunąć w zwykłym badaniu kolonoskopowym, dlatego warto się badać” – mówiła w piątek Elżbieta Rybicka, wiceprezes Stowarzyszenie Europacolon Polska.

Przypomniała, że osoby, między 50. a 65. rokiem życia mogą skorzystać z badań przesiewowych na raka jelita grubego, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W czasie piątkowej akcji rozdawane są również materiały informacyjne na temat schorzenia i jego profilaktyki oraz metod leczenia. Można też skorzystać z bezpłatnych konsultacji z dyżurującymi w tym dniu onkologiem i psychoonkologiem.

Organizatorzy przygotowali również wystawę, która ma uświadomić odwiedzającym, że w Polsce liczba ludzi przegrywających każdego roku walkę z rakiem jelita grubego jest równa liczbie mieszkańców małego miasta. Na mapie Polski zaznaczono miasta, które „znikają” w kolejnych dekadach. Wystawa pokazuje też drogę, jaką polski pacjent musi przebyć od momentu diagnozy do etapu otrzymania – lub nie – najskuteczniejszej terapii.

Inicjatorzy akcji chcą mobilizować Polaków do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym, w tym badaniu per rectum oraz kolonoskopii.

Jak wskazują statystyki, w Polsce każdego roku na raka jelita grubego zapada 13 tys. Polaków, a umiera z jego powodu ponad 8 tys. osób. Rak ten znajduje się na drugim miejscu wśród przyczyn zgonów z powodu nowotworów złośliwych – po raku piersi u kobiet i raku płuc u mężczyzn. Liczba zachorowań na niego rośnie co roku o 3 proc.

Podczas akcji przedstawiciele Europacolon zbierają podpisy pod manifestem do Parlamentu Europejskiego, by problematykę leczenia raka jelita grubego podniósł z rangi „rekomendacji” do rangi „dyrektywy”. To akcja prowadzona w całej Europie. Dodatkowo zbierane są podpisy pod apelem „Jestem ZA” – za dostępem do skutecznych terapii leczenia raka jelita grubego.

Warszawskie obchody Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego będą trwały trzy dni. Piątkowa akcja pod PKiN ma trwać do godz. 18. W sobotę i niedzielę (28-29 marca) będzie kontynuowana na Placu Zamkowym.

PAP – Nauka w Polsce, Joanna Morga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>