Rafy koralowe na Karaibach „chorują”!

Nasila się blaknięcie rafy koralowej na Karaibach i w tym roku może osiągnąć rekord. Przyczyną jest wysoka temperatura wody, która utrzyma się także we wrześniu – ostrzegają naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration Coral Reef Watch. „Niepokoi nas, że wysokie temperatury mogą w tym roku zagrozić zdrowiu rafy koralowej” – powiedział dr Mark Eakin, koordynator programu obserwacji rafy koralowej. Naukowiec liczy, że ostrzegając urzędników o zagrożeniu, będzie można podjąć kroki mające na celu ochronę koralowców. Blaknięcie koralowców to stan, który poważnie uszkadza, a nawet zabija całe rafy koralowe. Koralowce zawierają mikroskopijne glony (zooksantelle), które dostarczają im pożywienie i nadają im żywe kolory.

Gdy morskie wody zbytnio się rozgrzewają, korale bledną. Żyjące z nimi w symbiozie glony gwałtownie zwiększają tempo fotosyntezy, wytwarzając w tkankach polipów zbyt dużo toksyn. Dlatego korale pozbywają się swoich kolorowych towarzyszy i blakną. Bez alg nie potrafią wytworzyć węglanowego szkieletu, który jest fundamentem rafy.

Proces płowienia może spowodować już wzrost temperatury wody o 1 stopień Celsjusza. Do tej pory temperatura mórz tropikalnych wzrosła o 1 stopień Celsjusza przez ostatnie 100 lat. Jednak przewiduje się dalszy jej wzrost. Korale najlepiej czują się w wodzie o temperaturze ok. 26 stopni Celsjusza. Gdy morze ogrzewa się powyżej 29 stopni Celsjusza, staje się dla nich nieznośne.

Zjawisko wybielania rafy koralowej pierwszy raz zaobserwowano w 1979 roku wokół wysp Okinawa i Wielkanocnej, u wybrzeży północno-wschodniej Australii oraz w Morzu Karaibskim. Uznano je wtedy za incydentalne.

Jednak w latach 1982 i 1983 zaatakowane zostały rafy u wschodniego wybrzeża Afryki, w Indonezji oraz na zachodnich wybrzeżach Ameryki Środkowej i Południowej. Potem zaraza dotknęła rafy: Tajwanu, Hawajów, Fidżi i całej Wielkiej Rafy Koralowej. Problem przybrał wyjątkowo ostrą formę w 1998 r., kiedy nastąpiło „wielkie blaknięcie” na całym świecie.

Jedynym rejonem, gdzie rafy koralowe opierają się chorobie, są odizolowane atole środkowego Pacyfiku.

Korale odgrywają kluczową rolę w życiu oceanów, zapewniając schronienie, pożywienie i tarliska dla jednej czwartej wszystkich oceanicznych gatunków ryb oraz pomagając utrzymać struktury przybrzeżne. KRF

PAP – Nauka w Polsce

Jedna myśl nt. „Rafy koralowe na Karaibach „chorują”!

  1. Pingback: Rafy koralowe najpłodniejszymi miejscami różnorodności biologicznej | Nowosci Nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>