Radziewicz-Winnicki: trzeba poprawić wczesne wykrywanie cukrzycy.

Rozpoznawanie cukrzycy w Polsce przez lekarzy POZ jest dalekie od oczekiwań, musimy to zmienić – powiedział wiceminister zdrowia Igor Radziwicz-Winnicki w poniedziałek podczas debaty PAP. Dodał, że POZ poradzi sobie z chorymi na cukrzycę. Wiceminister zaznaczył, że obecnie jest dobry moment na dyskusję nad tym zagadnieniem, ponieważ od piątku 21 marca toczy się debata nad sposobami na zmniejszenia kolejek w polskiej służbie zdrowia, a co za tym idzie nad podniesieniem efektywności systemu opieki zdrowotnej. W piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zaproponował tzw. pakiet kolejkowy. Obejmuje on zniesienie limitów dla chorych na raka, szybką terapię onkologiczną, rozszerzenie możliwości diagnostycznych dla lekarzy POZ i motywowanie specjalistów do przyjmowania nowych pacjentów.

„To co odróżnia efektywność leczenia (cukrzycy – PAP) w Polsce od innych krajów europejskich (…) to jest stosunkowo niska świadomość pacjentów, czyli wiedza (…) społeczeństwa na temat stanu zdrowia (…), a po drugie gotowość wczesnego wykrywania w opiece zdrowotnej podstawowej” – powiedział Radziewicz-Winnicki.

Minister przypomniał, że zgodnie z założeniami przedstawionymi w piątek resort zdrowia będzie premiował leczenie, które przynosi efekty. „Będziemy budowali taki sposób realizacji i opłacania świadczeń zdrowotnych, które będą premiowały skuteczne wczesne wykrywanie i dobrą profilaktykę” – zaznaczył.

Przypomniał, że w piątek Sejm uchwalił ustawę zaproponowaną przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, zmieniającą katalog lekarzy, którzy będą mogli pracować w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). „Obok lekarzy specjalistów medycyny rodzinnej, których mamy tylko 10,5 tys. będą mogli też deklaracje przyjmować lekarze specjaliści chorób wewnętrznych i lekarze pediatrzy. I nie ulega wątpliwości, że to jest już efekt, który zwiększy po pierwsze dostępność, a po drugie skuteczność” – podkreślił Radziewicz-Winnicki.

Jak ocenił, POZ „bez cienia wątpliwości poradzi sobie z cukrzycą”. „To jest choroba cywilizacyjna, a miejscem leczenia tych schorzeń jest poradnia najbliższa miejsca zamieszkania pacjenta. Musimy stawiać na leczenie ambulatoryjne, a nie szpitalne. Nasza medycyna jest w głównej mierze medycyną szpitalną, co jest niekorzystne dla pacjentów. Szpital jest najmniej kosztoefektywną interwencją zdrowotną” – mówił wiceminister.

Dodał, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, coraz bardziej siedzącym i przez to jesteśmy narażeni na przyrost „fali epidemii cukrzycy”. „Jeżeli nie odwrócimy stylu życia to zaleje nas plaga cukrzycy” – powiedział. Kluczem do tego jest przede wszystkim edukacja społeczeństwa. „Jeśli mówimy o profilaktyce to brakuje nam ciągle skutecznych wyraźnych programów edukacji ogólnej społeczeństwa, budowania wiedzy nt. konieczności prozdrowotnego stylu życia, czyli aktywności fizycznej, zaniechania palenia tytoniu, (…). Brakuje nam też wiedzy i świadomości potrzeby zdrowego żywienia, zanikła kultura gotowania w rodzinach, umiejętność doboru właściwych produktów żywieniowych, niestety to co nazywamy potocznie fast foodami jest w codziennym użyciu i skutkuje otyłością, skutkuje nadciśnieniem tętniczym, dyslipidemią i to jest prosta droga do rozwoju cukrzycy która staje się choroba cywilizacyjną” – tłumaczył Radziewicz-Winnicki.

Odnosząc się do refundacji nowych leków przeciwcukrzycowych (tzw. inkretynowych -PAP) wiceminister ocenił, że jest to problem znacznie mniejszej rangi. „W przypadku leków inkretywnowych jeden z nich, który obecnie jest w procesie refundacyjnym udowadnia iż rzeczywiście powoduje pewną redukcję masy ciała, a drugi w zasadzie jest alternatywą dla dziś stosowanych leków i praktycznie ma bardzo niewielką, albo żadną przewagę nad lekami które są dziś refundowane” – powiedział Radziwicz-Winnicki. Zaznaczył, że leki te są znacznie droższe niż leki stosowane obecnie.

„To nie jest tak, że jeśli włączymy do refundacji analogi GLP1 to zniknie problem cukrzycy w Polsce. Ale mówimy o znacznie ważniejszym problemie – o dostosowaniu systemu opieki zdrowotnej do potrzeb populacji, która ma coraz większy problem z cukrzycą. Wymagania dla systemu to przede wszystkim poprawa edukacji i świadomości pacjentów, wczesne rozpoznawanie oraz rozwój opieki ambulatoryjnej nad chorymi na cukrzycę” – podsumował.

Debatę pt. „Zapobieganie powikłaniom cukrzycy – strategia leczenia i zmniejszenie ogólnych kosztów leczenia” zorganizowano w ramach Serwisu Nauka i Zdrowie PAP. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>