Radni Świnoujścia: apel o wykrycie źródła zakażenia salmonellą wody w Bałtyku!

Radni Świnoujścia zaapelowali w środę do wojewody zachodniopomorskiego o wsparcie działań, które pozwoliłyby na wykrycie źródła zakażenia salmonellą wody w Bałtyku.

Na początku sierpnia, gdy wykryto skażenie, sanepid nakazał  zamknięcie kąpieliska w Międzyzdrojach. Dotąd nie udało się wykryć sprawcy ani źródła tego skażenia.

Radni na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w podjętej w środę uchwale wyrazili „zaniepokojenie niewykryciem źródła skażenia”. W obradach wzięli udział inspektorzy sanitarni oraz samorządowcy z pobliskich niemieckich uzdrowisk.  Świnoujscy radni zaapelowali też do wojewody „o wsparcie w zakresie swoich kompetencji, władz gminy Międzyzdroje w działaniach zmierzających do szybkiego wykrycia źródła bądź źródeł zanieczyszczenia wód Zatoki Pomorskiej”. Chcą też, by wojewoda poinformował o tych działaniach gminy sąsiednie, w tym gminy niemieckie z Powiatu Wschodnie Przedpomorze. Na sesji służby sanitarne poinformowały, że w pobranych ostatnio próbkach wody morskiej nie stwierdzono już obecności pałeczek salmonelli, ale w Międzyzdrojach wciąż obowiązuje zakaz kąpieli.

Jak podkreślili radni w uchwale, do tej pory, mimo że upłynęło 40 dni od wykrycia salmonelli nadal „nie przedstawiono wiarygodnych informacji o źródle bądź źródłach tego skażenia”. Jest więc obawa, że w przyszłości sytuacja może się powtórzyć – ocenili. „Dopuszczenie do zanieczyszczenia środowiska naturalnego wód Zatoki Pomorskiej może skutkować ogromnymi stratami finansowymi dla mieszkańców Świnoujścia oraz utratą ciężko wypracowanego pozytywnego wizerunku miasta” – napisali radni w uchwale. Plaża w Świnoujściu już po raz trzeci z rzędu została uhonorowana Błękitną Flagą – międzynarodowym wyróżnieniem przyznawanym najczystszym i najlepiej utrzymanym kąpieliskom na świecie. Bakterie salmonelli mogą wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Objawy chorobowe, występujące zwykle po 18-24 godzinach od zakażenia, to bóle brzucha, gorączka, biegunka, czasami nudności i wymioty. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>