Radioterapia zamiast operacji u kobiet z rakiem piersi.

Niektóre kobiety chore na raka piersi nie muszą być operowane. Zamiast operacji wystarczy wykonać u nich radioterapię, która jest mniej inwazyjna – informuje „BBCNews”, powołując się na przeprowadzone w Europie badania 5 tys. pacjentek. Prof. Robert Mansel, chirurg Cardiff University’s School of Medicine, twierdzi, że radioterapia u pewnej grupy kobiet daje takie same efekty jak operacja, podczas której usuwane są również okoliczne węzły chłonne. Taki zabieg wykonywany jest wtedy, gdy przeniknęły do nich komórki nowotworowe.

Podczas operacji chirurdzy sprawdzają czy zajęty jest tzw. węzeł wartowniczy, a następnie sprawdzają węzły w dole pachowym, bo od tych węzłów coraz bardziej zaczynają się rozprzestrzeniać komórki rakowe. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, mogą one przeniknąć do kolejnych węzłów – przymostkowych, nad- i podobojczykowych.

Węzły chłonne są wtedy powiększone, co łatwo można wyczuć nawet podczas samobadania piersi.

Nowotwór, który rozprzestrzeni się na kolejne węzły zwykle gorzej rokuje, dlatego w onkologii obowiązywała do niedawna zasada, że należy je usuwać, ponieważ jest to chory narząd. Zdarzało się, że operatorzy wycinali ponad dziesięć węzłów chłonnych co mocno okaleczało pacjentki. Niestety, jak się niedawno okazało, wcale nie zwiększa to szans ich przeżycia.

Wykazały to badania porównawcze, jakie opublikowano na początku 2011 r. na łamach „Journal of the American Medical Association”. Wynika z nich, że u kobiet, których operacja była mniej radykalna, bo usunięto im jedynie węzeł wartowniczy, pięcioletnie przeżycia były niemal takie same jak u tych, którym wycięto również okoliczne węzły chłonne.

Po tych badaniach coraz więcej ośrodków zajmujących się leczeniem raka piersi zaczęło rezygnować z radykalnych operacji usuwania okolicznych węzłów chłonnych.

Najnowsze obserwacje, o których pisze „BBCNews” sugerują, że nie trzeba nawet przeprowadzać operacji – u niektórych kobiet z rakiem piersi wystarczy radioterapia. Zamiast usuwać zajęte przez komórki nowotworowe węzły pachowe, można je leczyć promieniami. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>