Radiolodzy alarmują, że cięcia finansowe i zmiany przepisów ograniczą dostęp do diagnostyki obrazowej.

Jeszcze 2 lata temu były szpitale, gdzie pacjenci czekali na tomografię tydzień. Kolejna dziedzina medycyna wzywa pomocy. Radiolodzy alarmują, że cięcia finansowe i zmiany przepisów ograniczą dostęp do diagnostyki obrazowej. Jak podaje gazeta Metro, w weekend radiolodzy z całego kraju spotkają się, by rozmawiać o ograniczonym dostępie pacjentów do badań diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Alarmują, że Fundusz tak mocno obciął finansowanie, że wielu poradniom już w pierwszym kwartale może wyczerpać się całoroczny kontrakt.

Dr Jacek Heciak, kierujący poradnią tomografii w Zespolonym Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach twierdzi, że placówka dostała na diagnostykę o połowę mniej pieniędzy niż w ubiegłym roku. Styczniowe limity na planowe badania w związku z tym już zostały przekroczone. Jak twierdzi Heciak, dwa lata temu pacjenci czekali na tomografię tydzień.

We Wrocławiu na badanie tomograficzne czeka się pół roku. Personel poradni przy Akademickim Szpitalu Klinicznym obdzwania ponad 500 pacjentów, którzy na badanie zapisali się jeszcze w zeszłym roku. Mieli skierowania od lekarzy rodzinnych, a od stycznia NFZ płaci tylko za chorych ze skierowaniem od specjalisty. Pacjenci muszą więc dostać się do specjalistów i donieść nowy dokument – pisze Metro.

Radiolodzy poczuli się również zaskoczeni zmianami w profilaktycznym programie wczesnego wykrywania raka piersi. Wprowadzono bowiem od nowego roku zasadę, że z badania nie może skorzystać kobieta, która zgłasza dolegliwości w obrębie piersi. Oznacza to eliminację z badań większości kobiet zgłaszających się na mammografię.
Metro/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>