PZ: sprawdzanie ubezpieczenia przy każdej wizycie utrudni dostęp do leków.

Nowe rozporządzenie ministra zdrowia obliguje lekarza do sprawdzania dowodu ubezpieczenia pacjenta przy każdej wizycie. Doprowadzi to do utrudnień w dostępie do leków refundowanych – ocenia Porozumienie Zielonogórskie.

Joanna Zabielska-Cieciuch z Porozumienia podkreśliła w poniedziałek (12 marca) w rozmowie z PAP, że do tej pory pacjenci leczący się w przychodniach zrzeszonych w PZ przedstawiali dowody ubezpieczenia tylko przy wypełnianiu deklaracji wyboru lekarza. Raz w miesiącu dane dotyczące ubezpieczenia pacjentów były przesyłane do weryfikacji w NFZ.

Według Zabielskiej-Cieciuch, zapisy nowego rozporządzenia w sprawie recept, które weszło w życie 10 marca sprawiają, że lekarze będą musieli sprawdzać dowód ubezpieczenia pacjenta przy każdej wizycie. Bez tego nie będą mogli wystawić recepty na lek refundowany.

Nowe rozporządzenie wprowadza m.in. przepis umożliwiający realizację recepty, której druk odbiega od wzoru określonego w rozporządzeniu. Resort zdrowia rozszerzył też katalog błędów, mimo których aptekarz może zrealizować receptę. Dotyczy to m.in. braku lub błędu w danych drukarni, w której recepta została wydrukowana, oraz niewłaściwych danych pacjenta lub świadczeniodawcy.

W rozporządzeniu znalazł się również zapis umożliwiający aptekarzom wydawanie recept niespełniających wymaganych kryteriów, np. z pieczątką: „Refundacja leku do decyzji NFZ”. Lekarze muszą wypisywać na receptach poziom odpłatności pacjenta tylko w przypadku leków, które występują na liście refundacyjnej w więcej niż jednym stopniu odpłatności (B – bezpłatne, R – ryczałt, 30 proc., 50 proc., 100 proc.). MZ zaznacza, że ten zapis jest odpowiedzią na jeden z postulatów lekarzy.

Jeżeli lek zostanie przepisany poza określonym zakresem wskazań objętych refundacją, lekarze mają wpisywać na recepcie 100-proc. poziom odpłatności.

Jak informowała Naczelna Rada Aptekarska, resort uwzględnił niektóre ze zgłoszonych przez nią uwagi, m.in. że farmaceuta może zrealizować receptę także wtedy, gdy dane są rozmieszczone nie według wzoru oraz gdy recepta pod względem graficznym nie odpowiada wzorowi recepty.

PAP/ Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>