Pytania do eksperta. Karmienie piersią.

lek. Monika Żukowska-Rubik, Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny (IBCLC), Poradnia Laktacyjna Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie, Centrum Nauki o Laktacji w Warszawie.
Opublikowano w Medycyna Praktyczna Pediatria 2012/06

Pytanie 1. Jak długo dziecko powinno ssać pierś podczas jednego karmienia piersią? Czy ślina dziecka może uszkodzić brodawkę, gdy ssanie piersi trwa ponad 15 minut?
Jeżeli dziecko ssie pierś prawidłowo, tzn. chwyta brodawkę wraz z dużą częścią otoczki, to nie dochodzi do uszkodzenia brodawek, nawet jeżeli karmienie trwa ponad 15 minut. Natomiast przy płytkim uchwyceniu brodawki może dojść do jej poranienia, nawet gdy dziecko ssie pierś tylko kilka minut. A zatem to nie czas trwania karmienia ma wpływ na stan brodawek (co zresztą potwierdzono w przeprowadzonych badaniach).
Nie znalazłam również dowodów na to, że ślina dziecka działa szkodliwie na powierzchnię brodawki. Jedynym wyjątkiem jest wyprysk kontaktowy u matki, który jednak występuje bardzo rzadko. W tym przypadku po wykluczeniu wpływu wszelkich czynników uczulających skórę otoczki, takich jak środki czystości, kremy pielęgnacyjne na brodawki i lateks, bierze się pod uwagę działanie śliny.

O czasie karmienia powinno decydować dziecko, jednak pod warunkiem że ssie efektywnie, tzn. rozluźnia pierś i jest po karmieniu nasycone. Czas ten zależy od temperamentu dziecka, jego umiejętności wynikających z dojrzałości, warunków anatomicznych jamy ustnej, szybkości wypływu pokarmu u matki oraz innych czynników, a więc jest indywidualny dla każdego dziecka (i jego matki). Ograniczanie czasu karmienia do 15 minut jako uniwersalne zalecenie dla wszystkich matek nie jest uzasadnione, a wręcz szkodliwe, gdyż może zaburzać laktację i przyczynić się do konieczności rozpoczęcia dokarmiania. Warto pamiętać, że karmienie piersią jest procesem sterowanym przez dziecko (baby-driven). Zdrowe, urodzone o czasie i aktywne niemowlęta doskonale sobie radzą, ssąc pierś tak często i na tyle długo, aby zapewnić sobie odpowiednią podaż mleka.

Piśmiennictwo
1. Nehring-Gugulska M., Żukowskiej-Rubik M., Pietkiewicz A., red.: Karmienie piersią w teorii i praktyce. Kraków, Medycyna Praktyczna, 2012, 80 i 181
2. Riordan I.: Breastfeeding and human lactation. Jones and Bartlett Publishers Sudbury, Massachusetts, 1997, 229
3. Walker M.: Breastfeeding management for the clinician. Using the Evidence. Jones and Bartlett Publishers, Sudbury, Massachusetts, 2006, 258 i 269

www.mp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>