Pula magnezu w organizmie.(3).

W organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 1 000 mmol (około 24 g) magnezu. Z tej całkowitej puli około 60 % zawarte jest w kościach, 39 % w tkankach miękkich, a zaledwie 1 % w surowicy krwi. Stężenie magnezu w surowicy krwi waha się w granicach…..   

od 0,75 do 1,2 mmol/l i jest prawie stałe ze względu na duże właściwości homeostatyczne krwi. Może ono pozostawać prawidłowe aż do zmniejszenia całkowitej puli magnezu do 20 %. Magnez zawarty w pożywieniu wchłania się z przewodu pokarmowego głównie w jelicie cienkim. Należy on do pierwiastków słabo przyswajalnych. Z ogólnej ilości zawartej w pokarmach wchłania się w granicach od 15 do 40 % w zależności od zapotrzebowania, jakości produktów, stanu błony śluzowej jelita cienkiego i innych  towarzyszących schorzeń przewodu pokarmowego. Dobowe zapotrzebowanie na magnez wynosi 12- 14 mmol, to jest 300- 400 mg  Mg++. Zapotrzebowanie to wzrasta szczególnie u kobiet w ciąży i w okresie laktacji, u dzieci i młodzieży w okresie intensywnego rozwoju i nauki, u ciężko pracujących fizycznie, sportowców oraz w licznych stanach chorobowych, którym towarzyszy utrata magnezu. Profesor Seeling uważa, że niedobory magnezu można uzupełnić , podając go w większych ilościach- w granicach od 600 do 1 000 mg Mg na dobę. Liczne badania dobowych racji  żywnościowych dowiodły, że podaż Mg jest znacznie mniejsza od zapotrzebowania. W badaniach polskich Skokowska wykazała, że dla dzieci do lat 10 podaż magnezu jest 3 x mniejsza od zapotrzebowania, a dla młodzieży 15- 18-letnij 2x mniejsza. Autorka wiąże ten fakt ze znacznym zubożeniem zawartości magnezu w wodzie i podstawowych produktach spożywczych. Niektóre składniki zawarte w pożywieniu znacznie ograniczają  jego wchłanianie, między innymi kwas fitynowy, kwas szczawianowy, nasycone kwasy tłuszczowe, fluorki, a szczególnie fosforany, których duże ilości spożywane są w napojach typu  coca- cola. Do czynników ograniczających wchłanianie należy wiele leków, szczególnie antybiotyki z grupy tetracyklin, leki uspokajające, psychotropowe, nasenne, doustne środki antykoncepcyjne, alkohol. Do zwiększonego wydalania magnezu przyczyniają się leki moczopędne (pętlowe, tiazydowe), przeczyszczające, sterydy, cytostatyki oraz zaburzenia wydzielania nerek (tubulopatie) i przewodu pokarmowego.

Autorem odcinków opracowania na temat roli magnezu w zdrowiu i chorobie, wydanego przez Firmę Sanofi- Aventis z Warszawy jest  prof. dr hab. med. Lech Walasek- Kierownik Katedry i Zakładu Promocji Zdrowia Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, były prezes, a obecnie członek zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. Prof. Juliana Aleksandrowicza. C.d.n.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>