PTZP przeciwko promowaniu tabaki.

Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych w związku z Mistrzostwami Tabaki w Chmielnie, złożyło w kartuskiej prokuraturze doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi m.in. o obecność dzieci na festynie, gdzie promowano tabakę.
Tabaka zaliczana jest do bezdymnych produktów tytoniowych. Może uzależniać tak silnie, jak twarde narkotyki, ponieważ zawiera większą niż w papierosach ilość nikotyny, a sposób jej podawania – przez jamy nosowe – zapewnia szybkie stymulowanie mózgu substancją narkotyczną. Zdaniem PTZP organizowanie mistrzostw – na których zachęca się w atrakcyjny sposób (konkursy, zabawy) również dzieci do przebywania w środowisku, w którym używany będzie tytoń – oswaja dzieci i młodzież z tą używką.

Problem jest tym większy, że odsetek nastolatków używających tytoń bezdymny, w tym tabakę, już dziś sięga 14 proc. u chłopców i 9 proc. u dziewcząt. Na takie dane wskazują najnowsze wyniki badań GYTS z 2009 r.

Zażywanie tabaki może grozić nowotworem jam nosowych, leukoplakią i innymi poważnymi schorzeniami.

Więcej:http://www.gazetakartuska.pl/
Gazeta Kartuska/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>