Pszczoły walczą z grzybem.

Gdy kolonię pszczół zaatakuje niebezpieczny grzyb, owady zwalczają go propolisem uzyskanym z żywicy roślin – informuje pismo „PLoS ONE”. Grzyb otorbielak pszczeli (Ascosphaera apis) atakuje pszczele larwy (czerw). Jak wykazali naukowcy z zespołu doktora Michaela Simone-Finstroma(North Carolina State University, USA), dzikie i udomowione pszczoły potrafią się bronić, zbierając roślinną żywicę, mieszając z woskiem i przekształcając ją w propolis o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Propolis – inaczej kit pszczeli – używany jest normalnie do uszczelniania uli, jednak w przypadku ataku grzyba jego produkcja rośnie przeciętnie o 45 proc. Jednocześnie pszczoły pozbywają się zakażonych larw, które grzyb wykorzystuje do produkcji zarodników.

Jak wykazały doświadczenia, samo wyłożenie ula propolisem zmniejsza natężenie infekcji grzybem. Wydaje się, że pszczoły potrafią odróżnić niebezpieczną grzybową inwazję od niegroźnej obecności innego gatunku. W przypadku pojawienia się nieszkodliwego grzyba pszczoły poprzestawały na jego fizycznym usuwaniu.

Jednak medyczne możliwości pszczół są ograniczone – gdy mają do czynienia z inwazją bakteryjną, wcale nie wytwarzają więcej propolisu – pomimo, że byłby on w tym przypadku skuteczny.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>