Psychopaci potrafią włączać empatię.

Osoby o osobowości psychopatycznej są zdolne do odczuwania empatii, jeśli się o to postarają – wynika z badań naukowców opublikowanych w czasopiśmie „Brain”. Wiele dotychczasowych badań wykazało, że psychopaci charakteryzują się niskim poziomem empatii, a co za tym idzie nie sprawia im przykrości obserwowanie cierpienia innych ludzi, dlatego popełniają więcej, często okrutnych, przestępstw. Jednak badacze z University Medical Center w Groningen (Holandia) przekonują, że osoby o cechach psychopatycznych, gdy chcą lub zostaną o to poproszone, potrafią wczuć się w sytuację innych ludzi – są więc zdolni do włączania swojej empatii.

Według naukowców ta zdolność może tłumaczyć fakt, iż psychopaci są postrzegani jednocześnie jako osoby na co dzień dobrze funkcjonujące w społeczeństwie oraz jako ludzie potrafiący bezdusznie obchodzić się z innymi.

W badaniu brali udział przestępcy o osobowości psychopatycznej oraz grupa kontrolna. Uczestników poproszono o obejrzenie krótkich filmików przedstawiających interakcje dwóch osób ze zbliżeniem na ich ręce. Nagrania ukazywały różnego rodzaju gesty: neutralne, sugerujące miłość, odrzucenie, bądź zadawanie bólu.

Najpierw badani zostali poinstruowani, aby potraktowali scenki tak, jakby właśnie oglądali jeden ze swoich ulubionych filmów.

Podczas drugiego seansu mieli za zadanie spróbować postawić się na miejscu jednego z aktorów i zrozumieć jego emocje.

W ostatnim etapie badania odegrano sytuacje przedstawione na filmach, ale tym razem uczestnicy badania doświadczali osobiście tego, co aktorzy. Jednocześnie monitorowano aktywność ich mózgów.

„Chcieliśmy wiedzieć, do jakiego stopnia te same rejony mózgu zostaną aktywowane podczas oglądania gestów na filmie i podczas doświadczania tych samych gestów na własnej skórze” – tłumaczy Harma Meffert, współautorka badania.

Badanie opierało się na obserwacji systemu lustrzanego – zjawiska bardzo istotnego dla empatii, które polega na tym, że zarówno podczas doświadczania dotyku lub emocji, jak i podczas obserwacji drugiej osoby, która tego doświadcza, powinny zostać aktywowane te same obszary w mózgu człowieka. Im słabsza aktywacja, tym niższy poziom empatii.

Rezultaty badania pokazały, że system lustrzany psychopatów funkcjonował dużo gorzej niż u osób z grupy kontrolnej w trakcie pierwszego seansu, co sugeruje zaburzone odczuwanie empatii.

Jednakże po przeprowadzeniu kolejnych etapów badania stwierdzono, iż psychopaci poproszeni o próbę wczucia się w sytuację innej osoby mieli prawie tak samo sprawnie działający system lustrzany, jak pozostali badani. To z kolei oznacza, że osoby z osobowością psychopatyczną są zdolne do odczuwania empatii, jednak ta umiejętność nie jest aktywowana u nich w sposób spontaniczny.

„Możliwe, że psychopatia wcale nie oznacza niezdolności do odczuwania empatii, ale zmniejszoną skłonność do jej odczuwania” – komentuje Valeria Gazzola, jedna z osób zaangażowanych w badanie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>