Psycholog: trudno się nie bać choroby, ale strach daje też siłę do walki.

Otrzymanie informacji, że jest się chorym na raka to jedno z najgorszych przeżyć. Strach w takiej sytuacji jest rzeczą normalną, ale nie musi być czymś, co niszczy człowieka – podkreśla psycholog dr Renata Rosmus. W rozmowie z Dziennikiem Zachodnim dr Renata Rosmus wskazuje, że strach daje chorym na raka również siły do walki, wyzwala niezwykłą energię. Podkreśla, że ludzie chorzy onkologicznie potrafią być cudownie dzielni. Zdarzają się jednak samobójstwa i ciężkie depresje.

Chorzy na nowotwór obawiają się bólu oraz, że będą ciężarem dla bliskich. Może pojawić się bezsilność, poddanie się losowi. Osoba, która dowiaduje się o tej chorobie przeżywa się wstrząs, niedowierzanie, ale – jak podkreśla psycholog – emocje powinny być racjonalne.

Obecnie medycyna onkologiczna stoi na tak wysokim poziomie, że rak bardzo często nie jest wyrokiem śmierci. Trzeba zachować swoje siły na leczenie, co nie jest łatwe. Na pewno chorego czeka falowanie uczuć, od zwątpienia do nadziei.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Dziennik Zachodni/ Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>