Psychodermatologia: tak również można leczyć łuszczycę.

W łódzkim Uniwersytecie Medycznym powstał pierwszy na świecie Zakład Psychodermatologii. Kieruje nim prof. Anna Zalewska. Ma już kilka doktorantek i magistrantkę z Holandii.
Czym się zajmują łódzcy pionierzy? Zależnością między tym, co się dzieje w głowie pacjenta a tym, co widać na jego skórze – informuje Gazeta Wyborcza. – Od dawna wiadomo, że pokrzywka, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, zaostrzają się pod wpływem stresu – tłumaczy prof. Anna Zalewska. – W stresie kora nadnerczy wydziela hormony. Trafiają do krwi, łączą się z receptorami skóry i pobudzają gruczoły łojowe. Są też choroby psychiczne manifestujące się na skórze. Miałam już pacjentów, którzy widzieli na niej zarazki i je zdrapywali, raniąc całe ciało – dodaje profesor.

Od lat 80. dermatolodzy coraz więcej mówią i piszą o psychologicznych źródłach chorób skóry. – Z takim podejściem zetknęłam się na stypendium w Leeds. Wróciłam do Polski, robiłam to, czego nauczyłam się w Anglii. Kiedy zrobiłam habilitację, udało się przekonać władze uczelni do stworzenia zakładu – opowiada prof. Anna Zalewska.

Więcej: http://wyborcza.pl

Gazeta Wyborcza/ Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>