Psychiatrzy: zespół Trumana. Wpływ popkultury na choroby psychiczne.

Coraz więcej osób jest przeświadczonych o tym, że ich życie jest „ustawione” i dokumentowane na potrzeby czegoś w rodzaju reality show. Niedawno w jednym z federalnych budynków pojawił się mężczyzna, który zażądał wydania taśm na swój temat, inny uważał, że jest filmowany ukrytą kamerą i bierze, chcąc nie chcąc, udział w telewizyjnym konkursie. Poprzez skojarzenie z granym przez Jima Carreya Trumanem Brubankiem, psychiatrzy nazywają takie zachowanie zespołem Trumana.

Psychiatrzy podkreślają, że opisywane zjawisko świetnie odzwierciedla wpływ, jaki na choroby psychiczne wywiera współczesna popkultura. Pytanie jest następujące: czy to tylko odmiana dobrze znanej paranoi lub urojeń wielkościowych, czy też rewolucja kulturowa, w której jesteśmy zanurzeni, tak wysoko wynosi sławę? ? zastanawia się Joel Gold, psychiatra z Bellevue Hospital.

W ciągu 2 ostatnich lat Gold zetknął się z 5 przypadkami urojeń powiązanych z reality show. Niektórzy pacjenci bez ogródek wspominali o Truman Show.

Ponieważ brat specjalisty z Bellevue wybrał podobny zawód, jest psychologiem, panowie mogli wspólnie interpretować swoje spostrzeżenia. Od 2006 roku prowadzą wykłady na temat zespołu Trumana. Gdy z nazwą nowej jednostki nozologicznej zetknęli się ludzie spoza branży, pojawiły się doniesienia o kolejnych 50 pacjentach.

W czerwcu br. sztandarowy przypadek syndromu Trumana opisano w British Journal of Psychiatry. Wg 26-letniego listonosza, świat wokół wygląda nieco nierealnie, a on sam czuje się jak superbohater filmowy. Wzniosłe uczucia stają się jednak udziałem tylko nielicznych, większość chorych cierpi z powodu naruszenia prywatności.

Teorię o kulturowym podłożu zespołu uprawomocnia fakt, że pojawia się on w rozwiniętych i dobrze zorganizowanych społeczeństwach ze swobodnym dostępem do telewizji. Ich członkowie dość często obawiają się inwigilacji i interwencji władzy.

Choć na pozór objawy zespołu prezentują się dość komicznie, choroba może stwarzać zagrożenie dla pacjenta, zwłaszcza gdy wierzy, że pewne działania pozwolą mu umknąć sprzed oka kamery czy wygrać nagrodę. Poza tym ataki na wplątanych w intrygę znajomych lub obcych wcale nie należą do rzadkości. Chory chce zmusić osoby z otoczenia, by przyznały, że to, co widać, jest inscenizacją, a nie prawdziwym światem. Wierząc w coś takiego, trudno sobie poradzić z codziennymi wyzwaniami, bo jak odróżnić coś wartego zachodu od wymyślonego dla zabawy niewidocznego demiurga?

Autor: Anna Błońska, www.kopalniawiedzy.pl

Jedna myśl nt. „Psychiatrzy: zespół Trumana. Wpływ popkultury na choroby psychiczne.

  1. Niesamowite, jak ogromny wpływ mają na nas media. Ludzie naiwnie wierzą we wszystko, co zasłyszą z tzw. ‚wiarygodnych źródeł’ mimo świadomości, że telewizja ma niezwykłą tendencję do wyolbrzymiania faktów, a Internet zbudowany jest głównie na kłamstwie. Wydaje mi się, że taką łatwowierność – paradoksalnie – powodują właśnie media. Narzucają widzom wygodny tok rozumowania, który pozwala im wyłączyć samodzielne myślenie. Muszę przyznać, że odrobinkę mnie to przeraża, gdyż w dzisiejszych czasach jest to nieodłączną częścią funkcjonowania społeczeństwa i powoli zaczyna nas po prostu odmóżdżać. Łatwo jest popaść w paranoję, kiedy jest się tak ściśle otoczonym kłamstwem. Dając przykład, muszę uwierzyć temu artykułowi na słowo, że istnieje choroba zwana zespołem Trumana, ale może to również jest tylko przejaskrawiona historyjka? No właśnie. I stąd prosta droga do tego typu chorób psychicznych…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>