Psychiatrzy: dialog lekarza i pacjenta niezbędny w leczeniu depresji.

Podczas spotkania inaugurującego w środę (16 lutego) V edycję Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Forum Przeciw Depresji lekarze zwracali uwagę na dobrą komunikację między psychiatrą i jego pacjentem. To właśnie ona jest warunkiem skutecznej terapii depresji. Inauguracja kampanii zbiega się z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który przypada 23 lutego. W tym roku celem kampanii, której hasło przewodnie brzmi ?Dialog w chorobie?, jest zwrócenie uwagi na rolę, jaką w skutecznym leczeniu depresji odgrywa relacja między pacjentem a lekarzem. Jak podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. Janusz Heitzman, depresja jest poważnym schorzeniem, które należy leczyć. Od zwykłego przygnębienia odróżnia ją to, że smutek, brak energii, zniechęcenie utrzymują się w dłuższym czasie, powodują dezorganizację życia, utratę zdolności do pracy, nauki, izolację społeczną. W skrajnych przypadkach depresja może doprowadzić do samobójstwa.

Według psychiatry, postęp w nauce i medycynie sprawił, że lekarze dysponują obecnie znacznie skuteczniejszymi metodami diagnostyki i terapii depresji niż kiedykolwiek wcześniej. Jeszcze dekadę temu arsenał leków przeciwdepresyjnych był znacznie uboższy. Nie zmienia się tylko to, że bez dobrej relacji pacjenta z lekarzem psychiatrą nie ma skutecznego leczenia tego schorzenia.

Zdaniem prof. Łukasza Święcickiego, ordynatora Oddziału Chorób Afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, dla pacjentów bardzo ważne jest, by lekarz w przystępny sposób wyjaśnił im specyfikę choroby, poinformował o strategii terapeutycznej, o tym, że wybrany lek może zadziałać z opóźnieniem lub ewentualnej konieczności zamiany specyfiku na inny. W przeciwnym wypadku chory może stracić do niego zaufanie, co będzie rzutowało na efekty terapii.

? Osoby z depresją lub chorobą afektywną dwubiegunową i tak bardzo trudno skłonić do podjęcia leczenia i jego kontynuacji ? podkreślił prof. Święcicki.

Lekarz musi także umiejętnie zadawać pytania, dzięki którym uzyska od pacjenta jak najwięcej niezbędnych informacji: pacjenci wstydzą się często swoich problemów, np. nadużywania alkoholu, i pomijają je w rozmowie ze specjalistą.

Aby pomóc lekarzom i pacjentom w budowaniu dobrych relacji, w ramach tegorocznej kampanii Forum Przeciw Depresji, ukazała się publikacja pt. ?Listy do Lekarza. Listy do Pacjentów. Depresja i Choroba Dwubiegunowa?, w której zebrane zostały doświadczenia i refleksje pacjentów portalu www.TacyJakJa.pl oraz prof. Święcickiego.

23 lutego w Kinotece, podczas dnia otwartego Forum Przeciw Depresji, będzie można wysłuchać wykładów specjalistów w dziedzinie psychiatrii i psychologii, skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich oraz obejrzeć film psychiatry, prof. Bartosza Łozy pt. ?Dzień, noc, dzień?, dotyczący problemu depresji u młodej kobiety działającej w sferze biznesu.

Tego dnia odbędzie się też happening teatru ulicznego, który ma wyrazić wsparcie dla osób zmagających się z problemem depresji. Przedłużone zostaną ponadto godziny działania Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji ITAKA (22 654 40 41), który jest czynny w poniedziałki i czwartki w godzinach 17-20.

Na świecie na depresję cierpi około 121 mln ludzi. W Polsce liczbę tę szacuje się na 1,2-1,5 miliona. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest obecnie czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie.

PAP , Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>