Psy wyczuwają chorych na raka płuc.

Psy są w stanie wywąchać w wydychanym powietrzu lotne związki organiczne świadczące o tym, że dana osoba choruje na raka płuc – wykazały badania niemieckich specjalistów opublikowane na łamach ?European Respiratory Journal?.
Intrygujące testy przeprowadzili specjaliści kliniki Schillerhoehe w Gerlingen pod Stuttgartem, specjalizującej się w leczeniu chorób płuc. Polegały one na tym, że czworonogom dawano do powąchania próbki powietrza wydychanego przez chorych na raka płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) oraz osoby zdrowe.
Specjalnie przeszkolone psy były w stanie wyczuć, kto choruje na raka płuc aż u 71 pacjentów na 100. Potrafiły również odróżnić zapach wydychanego powietrza przez chorych na POChP i tych chorych na raka płuc. Odróżniały też oddech nałogowych palaczy tytoniu, a także zapach, jaki wydobywa się z ust po spożyciu konkretnych potraw i zażyciu leków. Na 400 próbek zapachowych nie związanych z rakiem płuca, czworonogi bezbłędnie identyfikowały aż 372 z nich.

Do testów wykorzystano psy, które specjalnie szkolono w wyczuwaniu lotnych substancji organicznych w wydychanym powietrzu. Podczas każdej próby towarzyszył im treser, który kontrolował ich zachowanie. Poza tym podawano czworonogom próbki wydechu chorych, którzy przed ich pobraniem nie palili papierosów i byli na czczo. Pies nie może też zbyt długo pracować węchem, gdyż jest to dla niego zbyt wyczerpujące.

?European Respiratory Journal? pisze, że odkrycie to będzie można wykorzystać w przyszłości do wczesnego wykrywana raka płuca. Thorsten Walles, główny autor badań, przyznał w komentarzu, że w wydychanym przez chorych na raka płuc powietrzu muszą być obecne lotne związki organiczne, które kiedyś będzie można wykrywać.

Dodał, że niestety nie wiadomo, jakiego rodzaju lotne związki organiczne w wydychanym przez chorych powietrzu wyczuwają psy. ?Jaka szkoda, że czworonogi nie potrafią nam przekazać biochemii tych substancji zapachowych? ? podkreśla niemiecki specjalista.

Według badaczy, bardziej prawdopodobne jest, że świadczące o nowotworze lotne związki organiczne będzie mógł wykrywać specjalnie do tego zaprojektowany tzw. elektroniczny nos. Taka metoda będzie też bardziej niezawodna.

Nowa technika diagnozy mogłaby poprawić wczesne wykrywanie raka płuc, gdyż na ogół jest on diagnozowany zbyt późno, gdy niemożliwe jest już skutecznie leczenie. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, udaje się uratować jedynie 10-15 proc. chorych na ten typ nowotworu. To najmniejsza skuteczność leczenie spośród wszystkich najczęściej występujących chorób nowotworowych.

?Der Spiegel Online? twierdzi, że wcześniejsze badania sugerowały, że psy mogą wyczuwać po zapachu także osoby cierpiące na raka jelita grubego, a nawet kobiety chorujące na raka piersi. W życiu codziennym nie sposób jednak tego ani sprawdzić, ani wykorzystać. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>