Psy coraz częściej leczą w Portugalii ludzkie dolegliwości.

Kynoterapia, czyli leczenie z wykorzystaniem psów, staje się coraz częstszą kuracją w Portugalii. Poddawani są jej zazwyczaj chorzy na zaburzenia psychiczne oraz osoby sparaliżowane.
Zdaniem portugalskich terapeutów kontakt pacjenta z psem pomaga choremu rozwijać możliwości sprawnościowe. Najczęściej terapia z użyciem zwierzęcia polega na zwykłej zabawie z czworonogiem.
„Poza zwiększaniem potencjału motorycznego pacjenta, przebywanie w pobliżu psa działa również uspokajająco. Badania potwierdzają, że kontakt z czworonogiem podnosi też u chorego poczucie własnej wartości, a dodatkowo zwiększa jego automotywację” – wyjaśnia prof. Tatiana Nassif, ekspert ds. kynoterapii.

Szacuje się, że na terenie Portugalii regularnym zabiegom kynoterapii poddawanych jest około 800 osób. Najczęściej korzystają z nich chorzy na nerwice, schizofrenię, osoby z paraliżem czterokończynowym i porażeniem poprzecznym, a także niewidomi.

Najbardziej wyspecjalizowaną organizacją w leczeniu chorych przy użyciu psów jest w Portugalii Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne Chorych z Tras-os-Montes (ASCUDT).

„W naszym ośrodku nie tylko prowadzimy zajęcia w ramach kynoterapii, ale również szkolimy czworonogi do udziału w leczeniu ludzkich schorzeń. Z naszych obserwacji wynika, że na skutek kontaktu ze zwierzęciem największe postępy występują u chorego w sferze emocjonalnej. Efekty terapii z reguły widoczne są już po dwóch, trzech tygodniach” – twierdzi Manuela Miranda, dyrektor ASCUDT.

Kynoterapia, zwana niekiedy dogoterapią, to metoda wzmacniająca rehabilitację. Odpowiednio wyselekcjonowane i wyszkolone zwierzę jest prowadzone przez wykwalifikowanego terapeutę. Do udziału w kynoterapii stosowane są zazwyczaj psy rasowe charakteryzujące się dużą przewidywalnością zachowań. Rasami, których podatność na szkolenie pozwala na udział w terapii są m.in. Golden Retriever, Labrador Retriever oraz Cavalier King Charles Spaniel.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>