Psi nos wykrywa raka prostaty.

Specjalnie przeszkolone psy mogą wykryć ślady raka prostaty w moczu – twierdzą włoscy naukowcy. Wyniki swoich obserwacji przedstawili podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego, który odbywa się w dniach 17-21 maja w Orlando na Florydzie. Zespół z Istituto Clinico Humanitas w Mediolanie wytrenował dwa owczarki niemiecki w celu wykrywania w moczu lotnych związków organicznych charakterystycznych dla raka gruczołu krokowego. Psy otrzymywały nagrodę za każdym razem, gdy prawidłowo zidentyfikowały próbkę (usiadły obok niej).

Następnie czworonogi miały odróżnić próbki moczu 320 chorych mężczyzn (o różnym stopniu zaawansowania raka) od 357 zdrowych. Jak się okazało, udało im się prawidłowo zidentyfikować aż 98 proc. próbek.

Już wcześniejsze obserwacje wykazały, że psy mogą okazać się pomocne w wykrywaniu raka i innych chorób. Ostatnio ustalono, że są one w stanie zidentyfikować osoby cierpiące na raka płuca po oddechu – zauważa komentujący badania dr Charles Ryan z Uniwersytetu Kalifornijskiego, dodając, że wykorzystanie psów w diagnostyce wydaje się jednak mało prawdopodobne.(PAP)

koc/ agt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>