Przyszły ksiądz musi być okazem zdrowia?

Lista przeciwwskazań medycznych eliminujących kandydata do seminarium duchownego jest długa: cukrzyca, problemy z prawą dłonią, brak kciuka lub palca wskazującego, problemy ruchowe, np. z kolanami, niedowidzenie, niedosłyszenie oraz… impotencja. O jakie jeszcze schorzenia chodzi? Prawnik Sądu Metropolitalnego w Poznaniu ks. dr Stanisław Hedeszyński ich nie wymienia; mówi ogólnie, że są to choroby, które mogą wśród wiernych siać zgorszenie. Stan zdrowia kandydata do seminarium bada najpierw lekarz w przychodni. Zaświadczenie jest następnie weryfikowane przez lekarza seminaryjnego, który zleca bardziej szczegółowe badania.

? Po konsultacji z lekarzami władze seminarium, w porozumieniu z biskupem, mogą jednak przyjąć kandydata, który nie jest w pełni zdrowy. Takie przypadki w mojej wieloletniej pracy rektora wielokrotnie się zdarzały ? wyjaśnia w rozmowie z Głosem Wielkopolskim były rektor seminarium w diecezji opolskiej, ks. Joachim Waloszek.

Z kolei rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, ks. Paweł Wygralak zauważa, że postęp medycyny powoduje, iż wiele chorób można wyleczyć, czasem już w trakcie pobytu w seminarium.

Zastrzega jednak, że osiągnięcia medycyny lub nawet spadek liczby powołań nie spowodują złagodzenia przepisów prawa kanonicznego.
Głos Wielkopolski/ Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl
Więcej: www.gloswielkopolski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>