Przyspieszyło tempo wzrostu przeciętnej długości życia Polaków.

Znowu wzrosło tempo wydłużania się przeciętnej długości życia Polaków. W 2011 r. przeciętny mężczyzna żył w naszym kraju 72,4 lata, a kobieta – 80,9 lat – wykazał przedstawiony we wtorek w Warszawie raport o stanie zdrowia Polaków.  Przeciętna długość życia Polaków wzrastała najbardziej po 1991 r., gdy co roku wydłużała się o 0,39 roku życia. W latach 2002-2008 tempo tych zmian spowolniło się prawie trzykrotnie (do 0,14 roku życia). W ostatnim trzech latach znowu się zwiększyło, do tego samego poziomu, jaki był w latach 90. XX w.  „Nadal jedynie utrzymuje się duża różnica w przeciętnej długości życia pomiędzy kobietami i mężczyznami, sięga ona aż 8,5 roku” – podkreślił na spotkaniu z dziennikarzami prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH.

Polacy wciąż żyją o prawie 3 lata krócej niż przeciętni Europejczycy. W przypadku mężczyzn ta różnica sięga 4,8 roku, a u kobiet – 2,1 roku. O ile nic się nie zmieni, to średnią długość życia dla krajów Unii Europejskiej w przypadku mężczyzn osiągniemy dopiero w latach 2031-2032 – prognozuje raport. Kobietom może się to udać o 10 lat wcześniej.

Wraz z wydłużaniem się życia zwiększa się również okres zachowania zdrowia i sprawności. Według Eurostatu mężczyźni w Polsce mogą liczyć na to, że przez 81 proc. swego życia nie będą ograniczeni ruchowo. U kobiet sprawność utrzymuje się przez 77 proc. trwania ich życia, co związane jest z tym, że żyją dłużej. Mężczyźni po 65. roku życia mogą liczyć na to, że przeżyją w zdrowiu jeszcze 6,7 roku, a kobiety – 7,5 roku.

Długość życia w znacznym stopniu zależy od miejsca zamieszkania. Najmniej korzystne są małe miasta poniżej 5 tys. mieszkańców. Najdłużej żyje się w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław oraz Gdańsk.

Wyjątkiem jest Łódź i woj. łódzkie, gdzie od lat żyje się najkrócej w naszym kraju. W tym regionie żyje się przeciętnie o 3,6 roku krócej w przypadku mężczyzn i o 2,5 roku krócej, jeśli chodzi o kobiety, w porównaniu do województw, gdzie Polacy żyją najdłużej. Są to woj. małopolskie, podkarpackie i podlaskie.

Prof. Wojtyniak ocenia, że istotną rolę odgrywa styl życia. W Łodzi jest wyjątkowo dużo przypadków np. marskości wątroby, co ewidentnie związane jest z nadużywaniem alkoholu.

Na długość życia wpływa również wykształcenie. Według raportu, w 2010 r. mężczyźni w wieku 30 lat legitymujący się dyplomem uczelni mogli oczekiwać, że będą żyli aż o 12 lat dłużej niż ludzie z wykształceniem zasadniczym zawodowym lub niższym. W przypadku kobiet tak różnica jest mniejsza i sięga około 5 lat. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>