Przyspieszone tętno spoczynkowe niedoceniany czynnik.

Przyspieszony do ponad 70 uderzeń na minutę spoczynkowy rytm serca u osób z chorobami wieńcowymi to – zdaniem specjalistów – jeden z niedocenianych dotąd czynników zwiększających u nich ryzyko wystąpienia zawału, udaru i innych powikłań. Również osoby uważające się za zdrowe, u których serce w stanie spoczynku bije powyżej 80 uderzeń na minutę, powinny przejść podstawowe badania – jest to bowiem czynnik mogący wskazywać np. na możliwość występowania nierozpoznanego wcześniej zwiększonego ciśnienia tętniczego lub niedokrwienia mięśnia sercowego.

O wynikach badań sprawdzających m.in. wpływ przyspieszonego pulsu na ryzyko wystąpienia ostrych stanów chorobowych rozmawiali specjaliści z Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii w Katowicach- Ochojcu. Badania objęły w 33 krajach blisko 11 tys. osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Prof. Zbigniew Gąsior przypomniał, że do podstawowych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego zalicza się m.in.: podwyższone ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, znaczną różnicę między nimi, wiek pacjenta, palenie tytoniu, podwyższone stężenie cholesterolu, glukozy i cukrzycę, a także otyłość brzuszną.

„Ostatnio podnosi się także znaczenie nowych markerów tego ryzyka, zebranych w publikacji Polskiego Forum Profilaktyki. Wśród nich są wskaźniki dotyczące m.in. uwapnienia tętnic wieńcowych (badanie tomografem), grubości błony wewnętrznej i środkowej tętnicy szyjnej (badanie usg) oraz częstość rytmu serca (badanie pulsu)” – wskazał kardiolog.

Jak podkreślił, ten ostatni wskaźnik jest najłatwiejszy do badania. Jest on o tyle ważny, że chorzy na choroby wieńcowe ze stałą zwiększoną częstością akcji serca (przewlekłą tachykardią) obciążeni są znacznie większym ryzykiem ponownych powikłań, niż chorzy z normalnym pulsem – poniżej 70 uderzeń na minutę.

Przyspieszona akcja serca u osób z chorobą wieńcową może prowokować nie tylko bóle wieńcowe. Zmniejszenie tętna u osób po zawale – zmniejsza prawdopodobieństwo zgonu. To dlatego u chorych po zawale stosowane są leki: popularne beta-blokery, leki określane jako antagoniści wapnia lub najnowsza substancja – iwabradyna.

Prof. Maria Trusz-Gruza wyjaśniła, że w obejmującym ponad 10 tys. osób z 33 krajów badaniu pn. Beautiful oceniano wpływ iwabradyny na powikłania sercowo-naczyniowe u pacjentów z potwierdzoną chorobą niedokrwienną serca i uszkodzeniem pozawałowym lewej komory, a także na pacjentów ze zbyt szybką spoczynkową akcją serca.

Okazało się, że u pacjentów z grupy porównawczej (z częstotliwością skurczów powyżej 70 uderzeń) zaobserwowano m.in. o 46 proc. wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu zawału, o ponad 50 proc. – z powodu niewydolności serca, o 38 proc. proc. częstszą potrzebę operacji by-passów lub angioplastyki i o 34 proc. wyższe ryzyko zgonu sercowo-naczyniowego.

„Również różne analizy na populacjach osób zdrowych wykazały, że wyjściowo podwyższona częstość akcji serca, czyli powyżej 75 uderzeń na minutę, decydowała, że po latach u takich osób znacznie częściej coś się działo. Częstość akcji serca u osoby zdrowej powinna mieścić się między 60 a 70 uderzeń na minutę” – zaznaczyła prof. Trusz-Gruza.

„Jestem zdania, że każdy dorosły, który stwierdzi u siebie spoczynkową częstość akcji serca powyżej 80 na minutę, powinien poddać się badaniom podstawowym. Nierzadko u takich osób stwierdza się obecność nadciśnienia tętniczego, które do tej pory nie było rozpoznane” – dodał prof. Gąsior.

Kardiolog przypomniał, że wolniejszej akcji serca w czasie spoczynku sprzyja aktywność fizyczna. Powinna być ona jednak regularna. Aby istotnie zmniejszyć ryzyko zawału serca, zdrowe osoby powinny co najmniej pięć razy w tygodniu przez pół godziny uprawiać dowolną formę aktywności przyspieszającej pracę serca do 130 uderzeń na minutę.

Zdaniem specjalistów, potrzebę utrzymywania prawidłowego pulsu spoczynkowego może obrazować teoria o stałej zaprogramowanej liczbie uderzeń serca w ciągu życia – u człowieka ok. 3 mld. Teorię tę wspierać może np. porównanie żyjących do 240 lat żółwi, których serca kurczą się 6 razy na minutę – z żyjącymi 5 lat myszami, z pulsem 240 razy na minutę. MTB

PAP – Nauka w Polsce

15 myśli nt. „Przyspieszone tętno spoczynkowe niedoceniany czynnik.

 1. Witam!! mam 26 lat od 2 lat przy pomiarze ciśnienia czy to w przychodni czy w gabinecie lekarskim już czy nawet w domu moje tętno waha się od 100 do 140 uderzeń na minutę, i to jest tętno spoczynkowe czyli bez uprzedniego (jakiegokolwiek) wysiłku. Czy jest to wynik mieszczący się w normie? Z tego co się dowiedziałam to raczej nie!?

 2. to nie jest dobre ciśnienie zwłaszcza u młodej osoby.zgłoś się do lekarza i notuj rano i wieczorem cisnienie

 3. to jeszcze raz ja.ja mam podobną sytuację i właśnie wybieram sie do lekarza

 4. Ja mam 25lat i tętno spoczynkowe okolo 90/min.
  Wedug teori o stałej zaprogramowanej liczbie uderzeń serca w ciągu życia ? u człowieka ok. 3 mld, wynika ze przy takim tetnie moge przezyc tylko 64lata.
  Tetno 90/min to tetno spoczynkowe, wiec jak ide do pracy, jade rowerem albo biegne tetno wzrasta do 150/min. co znaczy rowniez, ze okres mojego zycia skraca sie…
  Nie wspomne juz o tym ze zycie nas nie rozpieszcza i jest wiele sytuacji ktore powoduja ze tetno skacze w ciagu dnia wiele razy i kolejne lata ubywaja…
  Podsumowujac dlugowiecaznosc nie grozi naszemu pokoleniu.

 5. Pingback: Serce człowieka jest zaprogramowane na 3 miliardy uderzeń w ciągu życia! Mam spoczynkowe tętno 90 uderzeń na minutę. Skracam sobie życie! List od Anki. | Dr Jacek Roik

 6. Witam, mój problem polega na tym, że nawet do kilku razy w miesiacu puls wzrasta mi do 180 na minutę. Pojawia się to bez poprzedzającego to wysiłku, np. gdy siedzę. Ciśnienie wówczas mam w granicach 160/130-115; normalnie moje ciśnienie wynosi 110/70. Trudności z oddychaniem. Zawsze trwało to od kilku do kilkunastu minut i jak poleżałam to sie uspokajało. Wczoraj jednak trwało to prawie 2 godziny. Cały czas od ataku leżałam. Mój mąż mierzył mi ciśnienie i puls.Przez resztę dnia czułam się słaba i obolała. Kiedyś lekarz powiedział mi, że to może być nerwica, ale taki długi atak?! Co robić? Mam 35 lat i troje dzieci.

 7. Joanno, iść do lekarza kardiologa aby sprawdził czy nie występują częstoskurcze komorowe/nadkomorowe. Objawy, które podałaś mogą to oznaczać. Warto zrobić 24h holtera i badanie USG serca.

 8. Z tego artykułu wynika ze jak masz człowieku tętno 85 to już tylko szpital cię ratuje. Proponuje z przymrużeniem oka traktować te liczby bo tak naprawdę dopiero badania które normalny dorosły człowiek powinien wykonywać raz do roku pokazują co się dzieje. Jak ważyłem 130 kg to się cieszyłem jak w spoczynku miałem 90. Teraz przy wadze 102 mam 70-85 i co mam biec na pogotowie? Wszystkie badania ok. To jest tak samo jak z ciśnieniem: książkowe jest 130/70 a jak masz 140/80 to już zawał? Bez przesady. Zdrowia zyczę i nie czytać za dużo tylko się badać.

 9. Z tego co wiem tętno spoczynkowe to takie które powinno się mierzyć zaraz po przebudzeniu , nie wstając z łóżka , nawet nie siadając na nim, wszystkie te liczy odnoszą się własnie do tego.

 10. jeżeli limitem jest 3 mld oderzeń to każdy wysiłek skraca nam żecie gdyż podnosi tętno. Tymczaem zaleca się sport i rekreację, która ma podnosić kondycję i w konsekwencji zmniejszyć ryzyko smierci z powodu np. zawału. czy tp nie jest sprzeczne?

 11. Witam.Mam 22 lata. Jakieś 4 lata tamu kardiolog stwierdził u mnie wiotkość zastawki mitralnej ze śladową niedomykalnością. Wcześniej (tzn. do 2 lat tamu) miałam silne bóle w klatce piersiowej. Później trochę się to unormowało i występowało to sporadycznie, z mniejszym nasileniem. Codziennie biorę magnez z wit. B6. Od 2 dni czuję się okropnie, słabo mi, czuję się przemęczona, powrócił ból w klatce piersiowej. Tętno w spoczynku wynosi 75. Czy jest ono w normie? Dodam , że od jakiegoś miesiąca miewam coś w rodzaju tików, skurcze mięśni nóg, rąk, które występują kilka razy dziennie. O czym może to świadczyć?
  Pozdrawiam bardzo serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź. :)

 12. Witam.Mam 32 lata. Od pół roku borykam sie z pewnym problemem… Wszystko zaczelo sie gdy szedlem ulica i nagle poczulem mocny skok cisnienia wraz z bardzo szybkim biciem serca(myslalem ze strace przytomnosc). Od tego czasu serce potrafi mi bic bardzo szybko zazwyczaj rano lub normalnie.Chodze od lekarza do lekarza i robie badania. Wspomne jeszcze ze mam nadcisnienie na ktore biore tabletki i z ktorym zawsze dawalem sobie rade. Pierwszym badaniem jakie zrobilem bylo echo serca w ktorym wyszlo niewielkie powiekszenie jamy lewego przedsionka oraz uposledzenie cechy rozkurczowej serca lecz kardiolodzy mowia iz nie powinno to miec wplywu na moje funkcjonowanie. Kolejnyi badaniami bylo kilkukrotne EKG,Holter RR i EKG, proby wysiłkowe rowerek z bieznia, dno oka, dopler tetnic szyjnych, TK i Usg jamy brzusznej, Rtg klatki piersiowej, Rtg kregoslupa oraz odcinka szyjnego w ktorym wyszla dyskopatia szyjna kolejnym badaniem bylo gastroskopia ktora wykazala przepukline rozworu przelykowego( biore od 2 tyg Polplazor). Robilem mase najrozniejszych badan krwi lacznie z hormonami tarczycy i generalnie wszystkie badania wychodza ok. Ostatnio nawet bylem u laryngologa ktory tez stwierdzil ze wszystko jest dobrze. Moim problemem jest to iz praktycznie caly czas czuje oslabienie oraz zawroty glowy. Nie mam juz powoli pomyslow do jakiego lekarza sie udac (odwiedzilem 4 kardiologow 3 neurologow laryngologa,okuliste,chyba z 4 razy SOR,lekarz rodzinny juz nie ma na mnie sil). Prosze o ewentualna podpowiedz co moze byc przyczyna mojego zlego samopoczucia ??? Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz

 13. „Zdaniem specjalistów, potrzebę utrzymywania prawidłowego pulsu spoczynkowego może obrazować teoria o stałej zaprogramowanej liczbie uderzeń serca w ciągu życia – u człowieka ok. 3 mld”

  Czyżby nie wychodziło na to samo gdy zwiększamy tętno podczas biegania by potem je obniżyć?

 14. tętno spoczynkowe najlepiej mierzyć rano po przebudzeniu po jednodniowym dniu odpoczynku od obciążenia fizycznego, każda aktywność fizyczna podbija puls a siłownia/ fitness tym bardziej. Nie popadajmy w paranoje z mierzeniem pulsu w ciągu dnia bo te wartości będą wyraźnie inne od spoczynkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>