Przylecą do Polski, żeby rozmawiać o SM.

Sześcioosobowa Cessna 340 z międzynarodową załogą, podróżującą przez świat w ramach akcji „Fly for MS”, wyląduje we wtorek (21 września) na podwarszawskim lotnisku Babice. Pomysłodawcy akcji chcą podnieść świadomość społeczną dotyczącą stwardnienia rozsianego (SM). ? Członkowie załogi to wolontariusze, którzy zwrócili uwagę na problem stwardnienia rozsianego i chcieli go zasygnalizować światu ? powiedziała Anna Gryżewska z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. W sześćdziesiąt dni samolot ma pokonać dystans 47 tys. km, czyli odległość wystarczającą do okrążenia całej kuli ziemskiej. W trakcie podróży załoga zaplanowała aż trzydzieści lądowań i startów.

Samolot z wolontariuszami akcji ?Fly for MS? wystartował 31 sierpnia z Nowego Jorku. Do tej pory jego załoga lądowała już w Kanadzie, Grenlandii, Islandii, Norwegii, Danii, Litwie, Szwecji, Estonii, Rosji, Ukrainie, Mołdawii i Rumunii. Polskę opuści 23 września, by odlecieć do Czech. Następnie członkowie akcji odwiedzą jeszcze: Słowację, Chorwację, Turcję, Izrael, Grecję, Austrię, Włochy, Szwajcarię, Niemcy, Holandię, Belgię, Francję, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Portugalię i Irlandię.

? Pokazując pacjentom z SM naszą podróż, chcemy dawać im choć na chwilę poczucie wolności, które tak często jest im odbierane przez ich chorobę ? powiedział członek załogi ?Fly for MS?, Andrei Floroiu.

? Pragniemy przypominać wszystkim, że stwardnienie rozsiane ? w przeciwieństwie do innych poważnych schorzeń ? przy odpowiedniej terapii pozwala normalnie żyć i funkcjonować ? zaznaczył.

Jak powiedziała Anna Gryżewska, sytuacja polskich chorych jest znacznie gorsza niż chorych w innych krajach Unii Europejskiej.

? W Polsce leczonych jest 7,5 proc. chorych na SM, w innych krajach UE jest to 30-40 proc. Dostęp do leczenia jest obwarowany kryteriami dostępu ? m.in. kryterium wieku, a nie odpowiada ono medycznym uzasadnieniom ? powiedziała Gryżewska.
Szacuje się, że na stwardnienie rozsiane na świecie choruje 2 mln 500 tys. osób, z tego ok. 500 tys. w Europie, a w Polsce ok. 40 tys.

PAP/RYNEK ZDROWIA, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>