„Przyjaciele” w marszu przeciw rakowi piersi. To nie jest „wyrok śmierci”!

W ramach obchodów miesiąca walki z rakiem piersi, w październiku ruszyła trzecia odsłona kampanii „Breast Friends – Przyjaciele od Piersi”!. W sobotę, 10 października ulicami Warszawy przeszedł Marsz Różowej Wstążki. Jego uczestniczki będą mogły wykonać bezpłatne badania piersi – mammografię i USG. Rak piersi (inaczej rak sutka, rak gruczołu sutkowego) jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet i ich głównym zabójcą. Co roku, na świecie rozpoznaje się ponad milion nowych przypadków tego raka, a około 400 tys. chorych umiera z jego powodu. W Polsce liczby te wynoszą odpowiednio 13 tys. i 5 tys. „Diagnoza o raku, którą się słyszy od lekarza jest bardzo sucha, rzeczowa. Taka przynajmniej była ta, którą ja usłyszałam” – podkreśliła w rozmowie z PAP Amazonka Ewa Grabiec-Raczak. – „Lekarz powiedział mi, że mam raka nie patrząc na mnie, siedział ze spuszczoną głową. Do mnie nie dotarło właściwie nic oprócz tego, że to wyrok śmierci”.

„Niestety te diagnozy słyszy się najczęściej wtedy, gdy jest się samemu. A wydaje mi się, że najlepiej by było, gdyby pacjentce towarzyszyła wówczas jakaś bliska osoba – mąż, przyjaciel, czy koleżanka z pracy, bo pomijając wsparcie psychiczne byłaby ona w stanie zapamiętać to, co mówi lekarz” – dodała.

Podkreśliła, że obecność „przyjaciela od piersi” jest szczególnie ważna w momencie diagnozy oraz w pierwszym okresie choroby i leczenia.

Znaczenie takiej bliskiej osoby ma uświadamiać organizowana już po raz trzeci kampania edukacyjna „Breast Friends – Przyjaciele od Piersi”!

Z tej okazji znany polski fotograf Wojciech Wieteska stworzył zbiór „Portretów”, na których przedstawił pacjentki z „przyjacielem od piersi”. Na fotografiach można zobaczyć Krystynę Koftę wraz z mężem i synem, Joannę Koroniewską z Amazonką Elą Kozik, Hannę Śleszyńską z aktorką Jolantą Gibas-Maciejowską oraz Amazonkę Ewę Grabiec-Raczak z lekarzem dr Sławomirem Mazurem.

Rola takiego przyjaciela nie ogranicza się jedynie do wsparcia emocjonalnego i zrozumienia. Równie ważne jest, by – jak podkreśliła Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa Centrum – kobieta miała ze strony bliskich wsparcie merytoryczne. „Powinni oni dbać, aby chore wiedziały o swoim raku jak najwięcej, by diagnoza była pełna, a dobrane leczenie przyniosło jak najlepsze efekty” – wyjaśniła.

Celem kampanii „Breast friends – Przyjaciele od piersi”! jest szeroka edukacja społeczeństwa na temat raka piersi – jego czynników ryzyka, objawów oraz różnych jego rodzajów i związanych z tym odmiennych metod leczenia.

Do czynników ryzyka raka piersi należą m.in. wcześniejsze zachorowania na raka piersi w rodzinie, łagodne schorzenia piersi w przeszłości, późna pierwsza ciąża, długi łączny czas miesiączkowania (np. z powodu wczesnego wystąpienia pierwszej miesiączki lub późnego wystąpienia menopauzy), wiek po 50 roku życia, stosowanie hormonalnej terapii zastępczej po menopauzie, a także styl życia, w tym spożywanie dużych ilości alkoholu i dieta bogata w tłuszcze. We wczesnym stadium rak piersi często nie daje objawów. Naszą uwagę powinno jednak zwrócić występujące jednostronnie zgrubienie w piersi lub dole pachowym, które zwykle jest bezbolesne; zmiana wielkości lub kształtu piersi; zmiany na skórze – wciągnięcie, pomarszczenie, zaczerwienienie; zmiany w obrębie brodawki, jak pojawienie się nietypowej wydzieliny lub rumień w okolicy brodawki.

„Istnieje wiele rodzajów nowotworów piersi, w tym HER2 dodatni i HER2 ujemny rak piersi, z których każdy przebiega w inny sposób. Wiedza o tym, na jaki rodzaj raka choruje pacjentka, pozwala zastosować odpowiednią do danego przypadku terapię, znacznie zwiększając tym samym szansę chorej na wyleczenie i przeżycie” – powiedziała dr Iwona Głogowska z Centrum Onkologii w Warszawie.

Metody leczenia raka piersi obejmują chirurgię, radioterapię, chemioterapię oraz terapię hormonalną i biologiczną. Mogą być stosowane pojedynczo lub łącznie, w zależności od rodzaju raka i stopnia jego zaawansowania.

Warto pamiętać, że skuteczność leczenia jest tym większa im wcześniej wykryje się raka i podejmie terapię. Onkolodzy podkreślają, że jeżeli wielkość nowotworu nie przekracza 1 cm, to szansa na pełne wyleczenie wynosi ok. 95 proc. Wykrycie guza we wczesnym stadium rozwoju jest możliwe wówczas, gdy kobieta regularnie wykonuje badania piersi.

Będą one promowane podczas sobotniego Marszu Różowej Wstążki w Warszawie. Wszystkie uczestniczki marszu będą miały możliwość wykonania bezpłatnych badań mammograficznych oraz badań USG. Można też będzie wziąć udział w indywidualnych warsztatach samobadania piersi prowadzonych przez wykwalifikowane pielęgniarki oraz w konsultacjach z lekarzami onkologami. Lokalne Marsze Różowej Wstążki odbędą się w październiku również w Tczewie, Szczecinie, Oławie, Gdyni i Wałbrzychu. Organizatorami kampanii „Przyjaciele od piersi” są Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa Centrum oraz firma Roche Polska. Marsz Różowej Wstążki organizują Amazonki wraz z firmą Avon. JJJ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>