Przybywa ofiar MERS, zakażenia groźniejszego niż SARS.

Do ponad 100 osób na całym świecie wzrosła liczba ofiar koronawirusów powodujących ciężką niewydolność oddechową – informuje Reuters. Wszystkich przypadków tego zakażenia jest już ponad 350. Nowa infekcja otrzymała nazwę MERS (Middle East respiratory syndrome), co oznacza zespół niewydolności oddechowej Bliskiego Wschodu, bo z tego regionu się ona wywodzi. Pierwsze jej przypadki wykryto w 2012 r. i coraz częściej pojawiają się w innych regionach.

Poza Bliskim Wschodem MERS pojawił się w Europie, głównie w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, a potem w Indonezji, Malezji, na Filipinach oraz w Jemenie.

Ministerstwo zdrowia Arabii Saudyjskiej poinformowało, że w ostatnich tygodniach liczba zakażeń wzrasta w coraz większym tempie. Pod koniec minionego tygodnia jedynie w ciągu jednej doby zarejestrowano w tym kraju 16 nowych przypadków MERS.

Pojedyncze przypadki tego zakażenia zawlekane są do sąsiednich regionów. Do szpitala w Egipcie w miniona sobotę po raz pierwszy trafił 27-letni pochodzący z Arabii Saudyjskiej mężczyzna z objawami MERS: gorączką, zapaleniem płuc i niewydolnością nerek.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od początku 2014 r. zarejestrowała 78 potwierdzonych w badaniach przypadków tych zakażeń, przy czym najwięcej z nich stwierdzono od połowy marca. Niemal do wszystkich zakażeń doszło na skutkach kontaktu z osobami, które były już zainfekowane tym koronawirusem.

Eksperci WHO uspokajają jednak, że wzrost zakażeń nie jest związany z pojawieniem się bardziej agresywnej odmiany tych drobnoustrojów. Po prostu o tej porze roku jedynie nasila się liczba tych infekcji.

Na MERS szczególnie narażony jest personel szpitali, bo wirus ten dość łatwo przenoszony jest na inne osoby od chorych przebywających w szpitalach. Dr Trish Perl epidemiolog z Johns Hopkins Medicine twierdzi, że do zakażenia może dojść drogą kropelkową podczas kichania lub kaszlu. Aby doszło zakażenia, nie musi być nawet bezpośredniego kontaktu z chorym.

Pierwotnym źródłem MERS mogą być wielbłądy. Uznano, że jest to groźniejsze infekcja niż SARS – zakażenie wywoływane przez inne szczepy tych samych zarazków, które pojawiło się w 2002 r. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>