Przy porodzie umiera coraz mniej matek.

Coraz mniej kobiet umiera na świecie w związku z porodem – informuje pismo ‚Lancet” . Analizę danych, dotyczących 181 krajów świata przeprowadzili naukowcy z University of Washington. O ile w roku 1980 zmarło około 500 tys. matek, to w roku 2008 – około 350 tys.
Znaczący postęp dokonał się m.in. w Chinach, Egipcie, Ekwadorze i Boliwii. Natomiast w innych krajach – w tym USA – odnotowano wzrost umieralności – z 11 zgonów na 100 tys. żywych urodzeń do 17 na 100 tys. Ta ostatnia zmiana może się jednak wiązać z nowym sposobem rejestrowania danych.

W latach 1990-2008 największy roczny spadek umieralności odnotowano na Malediwach (średnio 8,8 proc. rocznie), największy wzrost (5,5 proc. rocznie)- w Zimbabwe.

Ponad 50 proc. zgonów związanych z porodem przypadało na sześć zaledwie krajów – Indie, Nigerię, Pakistan, Afganistan, Etiopię i Demokratyczną Republikę Kongo. W Polsce spadek by znaczący – około 5,8 proc. rocznie – z 21,4 do 7,4 w 2008, co daje nam 18 miejsce w świecie. Taka sama była śmiertelność w Szwajcarii (a jeszcze w roku 1980 było tam lepiej – 7 zgonów na 100 tys. żywych urodzeń). Najlepiej jest we Włoszech – 3,9 zgonu na 100 tys. porodów.

Troska o bezpieczeństwo rodzącej kobiety jest jednym z głównych celów lekarzy na całym świecie. Dlatego warto sprawdzić, w jaki sposób kraje takie jak Malediwy czy Egipt osiągnęły istotna poprawę sytuacji. W przypadku krajów wysoko rozwiniętych daje się zauważyć pewna stagnacja – być może dlatego, że coraz częściej zachodzą w ciążę kobiety słabszego zdrowia, a średni wiek rodzącej rośnie. PMW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>