Przewlekła niewydolność nerek- jak się ustrzec?

Na łamach „Pulsu Medycyny” ukazał się pouczający wywiad z prof. Bolesławem Rutkowskim, konsultantem krajowym do spraw nefrologii, który przeprowadziła Redaktor Monika Wysocka.Oto wybrane fragmenty:Ilu w Polsce mamy chorych z powodu niewydolności nerek? Zdaniem Profesora, odpowiedź nie jest prosta. Znamy tylko liczbę Pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, leczonych dializami- tych jest ponad 15 tysięcy! Jednak to wierzchołek góry lodowej. Obserwujemy stały wzrost zapadalności na przewlekłe choroby nerek(PChN)…….
Przyczyna leży między innymi w zbyt późnym rozpoznawaniu jej wczesnych objawów oraz czynników ryzyka- ponad 50% pacjentów zgłasza się do lekarza z już zaawansowana chorobą, a wtedy nasze działanie jest ograniczone. Wyniki wielu badań dowodzą, że odpowiednio wcześnie wdrożone postępowanie w przewlekłej chorobie nerek- wykonanie badań laboratoryjnych i szybkie rozpoczęcie leczenia- może skutecznie spowolnić, a nawet zahamować postęp choroby.
Gdzie więc leży główny problem? Oto odpowiedź Profesora : wciąż niewielu lekarzy wysyła swoich pacjentów na badania. Problem polega na tym, że do pewnego momentu choroby nerek nie dają żadnych niepokojących objawów. Takie objawy, jak nadciśnienie, obrzęki, niedokrwistość czy inne pojawiają się, gdy choroba jest zaawansowana i gdy leczy się ja znacznie trudniej. Tymczasem wczesne rozpoznanie jest możliwe przy wykonaniu prostych i tanich badań laboratoryjnych: ogólnego badania moczu oraz oznaczania stężenia kreatyniny w surowicy. Już na ich podstawie można stwierdzić chorobę, określić jej zaawansowanie oraz zaplanować strategię dalszego leczenia. A oto kilka zdań informacji na temat interpretacji wyników badania poziomu kreatyniny. Wzrost poziomu kreatyniny w surowicy krwi obserwuje się jedynie w przypadku dysfunkcji nerek. Do wzrostu kreatyniny prowadzą głównie stany: upośledzenia funkcji nerek spowodowane spadkiem przepływu krwi przez nerki , zwężenie w obrębie dolnego fragmentu dróg moczowych i wrodzone uszkodzenie nerek. Spadek poziomu kreatyniny w surowicy obserwuje się w ciąży i przy zanikach mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>