Przewlekła białaczka szpikowa „bohaterką” wystawy edukacyjnej.

Postęp medycyny i nowoczesne metody leczenia zmieniły przewlekłą białaczkę szpikową (PBSz) z choroby śmiertelnej w przewlekłą. Postęp leczenia (PBSz) wizualizują olbrzymie kule przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Przewlekła białaczka szpikowa (PBSz) to choroba nowotworowa szpiku kostnego i krwi, która charakteryzuje się nadmiernym i niekontrolowanym rozrostem białych krwinek, który może rozwijać się latami.
Prawie u wszystkich pacjentów z PBSz stwierdza się występowanie, tzw. chromosomu filadelfijskiego (Ph+), który powoduje powstawanie wadliwego białka bcr-abl. To białko jest odpowiedzialne za wytwarzanie nieprawidłowych białych krwinek w szpiku kostnym.
W momencie rozpoznania choroby ilość komórek nowotworowych we krwi jest tak duża,
że odpowiadałaby guzowi litemu wielkości 10 cm, czyli wielkości pięści dorosłego człowieka. Ich ilość to ok. 1 bilion. Już po trzech miesiącach leczenia widać pierwsze efekty. Liczba komórek nowotworowych spada do ok. 100 miliardów, co dałoby guza litego wielkości 5 cm, czyli wielkości jaja kurzego. Po roku leczenia choroba jest opanowana na tyle, że ilość komórek nowotworowych to 32 miliony, a guz, który można byłoby z nich stworzyć miałby średnicę 0,5 cm, czyli byłby wielkości ziarenka pieprzu.

Celem leczenia PBSz jest przywrócenie prawidłowiej liczby komórek krwi oraz redukcja
i utrzymanie niskiego poziomu genu BCR-ABL. Lekarze do walki z chorobą mają leki
I generacji oraz nowoczesne leki II generacji, tzw. inhibitory kinazy tyrozynowej.
Przez wiele lat, mimo prób leczenia, PBSz była chorobą śmiertelną. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych pacjentom proponowano jedynie terapię hydroksymocznikiem, allogeniczne przeszczepienie komórek krwiotwórczych czy leczenie interferonem alfa4. Rewolucją było wprowadzenie inhibitorów kinazy tyrozynowej I generacji w postaci tabletek, których stosowanie zmieniło oblicze PBSz z choroby śmiertelnej na przewlekłą. Kolejnym krokiem było wprowadzenie nowoczesnego leczenia w postaci leków II generacji. Obecnie trwają badania nad potencjalną możliwością czasowego odstawienia leczenia u pewnej grupy pacjentów.

Pacjenci z przewlekłą białaczką szpikową prawidłowo leczeni prowadzą aktywne życie i potrafią się nim w pełni cieszyć.

Na przewlekłą białaczkę szpikową może zachorować każdy, w każdym wieku. Szczyt zachorowań przypada na 5. dekadę życia, ale może wystąpić w każdym okresie życia. Występuje nieco częściej u mężczyzn niż u kobiet. Przewlekła białaczka szpikowa nie jest chorobą przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a jedynym udowodnionym czynnikiem ryzyka jest promieniowanie jonizujące. Przewlekłą białaczkę szpikową może wykryć podstawowe badanie krwi, dlatego warto co roku robić morfologię. W Polsce PBSz wykrywa się co roku u 350 osób. To znacznie mniej niż w innych krajach europejskich, takich jak Francja, Włochy, czy Niemcy. To dlatego, że choć wiemy, że morfologia może wykryć chorobę, wciąż wykonujemy ją zbyt rzadko.

Kontakt:
Adriana Misiewicz adriana.misiewicz@expertpr.pl, tel. 607 404 160

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>