Przesłanie kard. Bertone na polskie uroczystości żałobne!

W związku z warszawskimi uroczystościami pożegnania ofiar katastrofy pod Smoleńskiem specjalne przesłanie telewizyjne skierował do Polaków kard. Taricisio Bertone. Watykański sekretarz stanu udał się obecnie wraz z Ojcem Świętym na Maltę, natomiast w poprzednich dniach przebywał z wizytą w Chile, gdzie zastała go tragiczna wiadomość o śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i osób towarzyszących. Przesłanie zostało przekazane za pośrednictwem Telewizji Polskiej przed uroczystościami żałobnymi w Warszawie.

?Ta tragedia uderza nie tylko w Polskę, ale w Europę jako taką ? powiedział sekretarz stanu. ? Polska jest bowiem krajem niezwykle ważnym przede wszystkim z uwagi na swe oparcie na chrześcijańskich zasadach i tradycji, która karmiła Europę i jej misję cywilizacyjną w dziejach świata. Z panem prezydentem spotykałem się wiele razy tak w Rzymie, jak i w Polsce. Zawsze widziałem w nim osobistość publiczną głęboko umotywowaną przez chrześcijaństwo, o wielkim poczuciu odpowiedzialności za siebie i za naród, który reprezentował i na czele którego stał. Nie obawiał się przyznawać do katolicyzmu, tak w życiu prywatnym, jak i publicznym. Nie ukrywał swych katolickich korzeni i inspiracji. Te żywotne soki pragnął przekazać duchowi Europy trzeciego tysiąclecia, co czynił z odwagą.

Opatrznościowym zbiegiem okoliczności wydają mi się słowa ostatniego listu, który skierowałem do prezydenta 30 marca 2010 r. po przyznaniu mi Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękując za to odznaczenie stwierdziłem, że krzyż jest niezwykle wymownym symbolem, którego znaczenie musimy nieustannie pogłębiać w naszym życiu i w obliczu wszelkich jego wydarzeń. Krzyż jest znakiem oparcia i zbawienia, znakiem zwycięstwa dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem, życia nad śmiercią. Także w tej chwili, gdy krzyż zdaje się ciążyć na ramionach narodu polskiego, ma on być znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią. Cieszę się, że Polska, ojczyzna pana prezydenta, zawsze na przestrzeni wieków doceniała ten znak i także dziś stara się być mu wierna, z odwagą niosąc go na swej drodze. To jest też moje życzenie dla narodu polskiego, który będę miał w modlitewnej pamięci nie tylko w tych dniach, ale i w przyszłości? ? powiedział Polakom kard. Bertone.
Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>