Przenośny wykrywacz chorób za 10 milionów dolarów.

Ktokolwiek opracuje odpowiednik znanego z serialu Star Trek „tricordera? może liczyć na 10 milionów dolarów nagrody – informuje „New Scientist”. Tricorder to wymyślone przez scenarzystów kultowego serialu urządzenie z XXIII wieku, które pozwalało analizować otoczenie, przetwarzać i wymieniać dane. Medyczna wersja tricordera pozwalała rozpoznawać wiele chorób na podstawie skanowania pacjenta. Po raz pierwszy tricorder pojawił się na ekranie w roku 1966.
Podczas Consumer Electronics Show w Las Vegas ustanowiono nagrodę w wysokości 10 mln dolarów (The Qualcomm Tricorder X Prize)- za zbudowanie urządzenia, które mogłoby dokonywać najważniejszych pomiarów i rozpoznawać 15 chorób. Nie może przy tym ważyć więcej niż 5 funtów (czyli 2,2 kilograma).

Choć istnieje już wiele medycznych urządzeń diagnostycznych o dużych możliwościach, zwykle nie są przenośne, a zmieszczenie wielu z nich w małej obudowie będzie nie lada wyzwaniem. Jednak organizatorzy z X Prize Foundation, której przewodniczy Peter Diamandis, mają nadzieję, że tak duża suma zainspiruje inżynierów do opracowania działającego odpowiednika serialowego gadżetu.

Tak się stało z prywatnym pojazdem kosmicznym wielokrotnego użytku – w roku 2004 Ansari X Prize nagrodzono SpaceShipOne.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>