Przemoc da się leczyć jak chorobę zakaźną.

Dzięki programowi, który traktuje przemoc jak chorobę zakaźną i podejmuje podobbne działąnia profilaktyczne, udało się znacząco zmniejszyć liczbę strzelanin i zabójstw – informuje „New Scientist”. Program „CeaseFire” wprowadzony w roku 1999 w niebezpiecznych dzielnicach Chicago i Baltimore zmniejszył częstość strzelanin i zabójstw o 41 do 73 procent, a zabójstw w odwecie o 100 procent. Jego twórcy zapewniają, że może być skuteczny wszędzie.
Zasadnicze znaczenie ma zmiana norm społecznych, tak, aby przemoc była postrzegana jako „nie cool” zarówno przez potencjalnych sprawców, jak i społeczność, z której się wywodzą. Chodzi o to, by przemoc nie była traktowana jak coś naturalnego dla młodego mężczyzny, ale zachowanie, które sprawia, że wygląda się głupio.

Traktując przemoc jak zakaźną chorobę, autorzy programu wykorzystują pracujących na ulicy „przerywaczy przemocy”, których zadaniem jest zapobieganie groźnym incydentom. Zostają nimi „nawróceni” sprawcy strzelanin, którzy dobrze wiedzą, o czym mówią i są wiarygodni dla tych, z którymi mają do czynienia . Jednocześnie w szkołach i we współpracy z kościołami prowadzi się szkolenia dla młodych osób.

Kierujący programem CeaseFire Gary Slutkin ocenia, że jego powszechne wprowadzenie w USA przyniosłoby materialne oszczędności sięgające 150-200 miliardów dolarów rocznie.PMW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>