Przeludnienie w więzieniach negatywnie wpływa na zdrowie.

Przeludnienie w więzieniach – problem wielu tego typu placówek na całym świcie – negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne osadzonych – wynika z badań kanadyjskich naukowców opublikowanych na łamach „Canadian Medical Association Journal”.
Eksperci z Wydziału Prawa Uniwersytetu Queen’s w Kingston, w prowincji Ontario, w swojej analizie odnieśli się do uchwalonej niedawno (w marcu 2012 roku) kanadyjskiej ustawy federalnej, dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa obywateli i kodeksu karnego.
Ustawa, zwana Bill C-10, która m.in. zaostrza kary za wiele przestępstw, wprowadza definicje nowych czynów karalnych, utrudnia uzyskanie zwolnień warunkowych i zwiększa kary minimalne, zdaniem autorów omawianego badania – oraz większości kanadyjskich specjalistów – wpłynie na wzrost populacji więziennej, a co za tym idzie – będzie mieć negatywne skutki dla zdrowia osadzonych.
„Bill C-10 prawdopodobnie będzie mieć ogromny wpływ na wielkość populacji więźniów oraz na stabilność środowisk więziennych – uważają autorzy pracy Adelina Iftene i Allan Manson. – Możemy się spodziewać zwiększenia i tak już istniejącego przeludnienia, wzrostu kosztów resocjalizacji, dłuższych kar, większej izolacji i rosnącej liczby młodocianych więźniów”.

Tymczasem, jak dowodzą Iftene i Manson, osoby odsiadujące karę więzienia mają znacznie wyższy wskaźnik zachorowalności – zarówno na choroby fizyczne, jak i psychiczne – w porównaniu do populacji ogólnej. Na przykład szacuje się, że 30 proc. wszystkich więźniów cierpi na choroby serca, podczas gdy w populacji ogólnej odsetek ten wynosi 10 procent. Podobnie jest w przypadku zapalenia wątroby typu C oraz zakażenia wirusem HIV. Przepełnione więzienia stwarzają też większe ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

„Taki system, czyli osadzanie coraz większej liczby przestępców oraz wydłużanie kar, nie tylko sprzyja szerzeniu się przemocy wśród więźniów, ale też promuje tworzenie środowiska prowadzącego do degradacji psychicznej, emocjonalnej i fizycznej” – podsumowują autorzy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>