Przełom w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby.

Jedna z sekwencji DNA wpływa na to, jak poszczególne osoby poddają się leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C – informują naukowcy z USA na łamach pisma „Nature”. Odkrycie jest bardzo cenne z klinicznego punktu widzenia i najprawdopodobniej od razu zostanie wykorzystane do opracowania testu diagnostycznego oceniającego szanse na powodzenie terapii.

Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV), może powodować raka i marskość wątroby. Według danych statystycznych Polskiej Grupy Ekspertów HCV w Polsce jest prawie 700 tys. zakażonych wirusem HCV, czyli około 1,5 proc. populacji, a na świecie około 170 milionów. Obecnie stosowane leczenie polega na oddziaływaniu na układ immunologiczny chorego – jest trudne, czasochłonne, ma wiele skutków ubocznych i dość często nie przynosi oczekiwanego rezultatu.

David Goldstein wraz z kolegami z Duke University porównywał materiał genetyczny zakażonych HCV pacjentów z Europy i Afroamerykanów, ponieważ wiadomo że skuteczność leczenia Europejczyków jest znacznie wyższa. Okazało się, że sekwencja DNA leżąca w pobliżu genu o nazwie IL28B determinuje powodzenie terapii.

Naukowcy wykazali, że wariant DNA związany z lepszą reakcją chorych na stosowane leczenie występuje znacznie częściej u osób pochodzących z Europy niż u pacjentów z Afryki, co tłumaczy dużo większy odsetek wyleczeń wirusowego zapalenia wątroby w Europie. KDO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>