Przedszkolaki zbyt długo wpatrują się w ekran.

Ponad połowa przedszkolaków spędza przed komputerem i telewizorem więcej czasu niż zalecają pediatrzy – wynika z raportu opublikowanego przez „Journal of Pediatrics”. Eksperci z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej podkreślają, że rodzice powinni ograniczyć czas, który ich pociechy w wieku przedszkolnym spędzają przed ekranem do dwóch godzin dziennie. Przeprowadzone ostatnio badania wskazują jednak, że 66 proc. dzieci przekracza zalecany limit. „W USA większość dzieci poniżej piątego roku życia spędza prawie 40 godzin tygodniowo z opiekunami, którzy nie są ich rodzicami. Z tego względu ważne jest ustalenie, jak długo dziecko siedzi wtedy przed ekranem” – zaznacza dr Pooja Tandon z the Seattle Children”s Research Institute, która prowadziła badania wśród prawie 9 tys. dzieci.

Na podstawie wywiadów z rodzicami i dziećmi badacze oszacowali, że maluchy spędzały na oglądaniu telewizji i graniu na komputerze średnio cztery godziny dziennie. W przypadku dzieci, które podczas nieobecności rodziców znajdowały się pod opieką innych osób, było to 5,6 godz. dziennie. 87 proc. z nich przekraczało dwugodzinny limit. Nieco lepsze wyniki zaobserwowano wśród dzieci, które w godzinach pracy rodziców uczęszczały do placówek (3,2 godz. dziennie).

Jak zaznacza dr Tandon, zbyt długie oglądanie telewizji może w przypadku małych dzieci przyczynić się m.in. do opóźnienia rozwoju mowy, agresywnego zachowania i otyłości.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>