Proszę o pomoc w poprawie stanu wody w stawie!

Dzień Dobry Panie doktorze. Mam bardzo zbliżony problem do opisanego przez Pana Dawida. Mianowicie posiadam staw o podobnych wymiarach oraz głębokości który został wykopany w roku 2010. Otaczają go pastwiska jednak od jednej strony (na działce sąsiada) rośnie parę drzew liściastych. Woda w stawie nie jest zbyt przeźroczysta. Cała powierzchnia stawu jest nasłoneczniona przez co latem masowo zakwitają glony tuż po tym jak zostaje usunięta rzęsa drobna (Lemna minor) w sposób mechaniczny. Glony mogłabym usunąć środkami chemicznymi dostępnymi na rynku ale wolałabym upewnić się czy nie ma jakiegoś innego naturalnego sposobu walki z tym zjawiskiem. Przy jednym brzegu rośnie pałka ale w małej ilości. Podłoże na jakim powstał staw to żwir oraz pulpa piaskowa (drobny piasek). W stawie obecnie są duże ryby takie jak amur, karp, jaź ale w małej ilości (5-7szt. każdej) a w tym roku wpuściliśmy lina oraz karasia (również duże okazy). Proszę o pomoc w walce z glonami oraz rzęsą drobną oraz ogólną poprawą stanu wody.
Pozdrawiam! E.O.

Szanowna Pani! Proszę się skontaktować z dr inż. Marcinem Sitarkiem konsultantem d/s rewitalizacji zbiorników wodnych przy pomocy japońskiej metody: Technologii Efektywnych Mikroorganizmów. Jacek Roik, tel. 14 655 84 49.

Oto poprzedni list od Internauty w tej samej sprawie:

Dzień dobry. Mam do Pana doktora pytanie, a raczej prośbę o pomoc w
zdobyciu kilku istotnych wskazówek jak dbać o staw rybny. Opisze krótko staw i otoczenie. Staw posiada wymiary 30m x 15m o głębokości 1,5m do 1,8m.Cały staw jest nasłoneczniony, przy jednym brzegu w odległości 6 metrów znajduje się mały lasek liściasty. W stawie na jednym końcu rośnie trzcina, a w miejscach płytkich latem rosną zielone glony które co roku stanowią problem. Większość dna jest zamulona (ok 10cm),staw nabiera wodę z wód gruntowych. Cały staw był pogłębiony 7 lat temu. Ryby w stawie to karp ~30kg (30szt) lin 30 sztuk, karasie bardzo dużo, szczupak 16 sztuk ,amur 5 szt.
Woda nie jest przejrzysta, nie wiem co jest powodem, ale przypuszczam ze tez zamulone dno może się przyczynić do tego. nigdy nie było wapna w stawie ani innych zewnętrznych (wspomagaczy),prócz kukurydzy, ziaren zbóż (karma ryb). Pytaniem podstawowym będzie czy wodę można poprawić (jak to zrobić),wapno, rośliny, i czy można zmienić dno muliste? Za odpowiedz z góry dziękuję i pozdrawiam. Dawid K.
Pozdrawiam!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>