Propolis- w leczeniu bóli gardła.

Witam serdecznie Pana Doktora!
Piszę w sprawie mojego gardła. Ale od dwóch dni czuję znów takie delikatne uczucie bólu w gardle. Dziś rano na przykład, czułem taki ból przy przełykaniu, a później wyssałem tabletkę i ból jakby się zmniejszył. Mam pytanie czy to może być jeszcze niedoleczone tamto zapalenie? I czy uważa Pan za konieczną wizytę u lekarza? Czy może jakiś środek zaleci mi Pan? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź! Marek…..
Bóle gardła to bardzo częsty objaw z którym zgłaszają się na co dzień Moi Pacjenci! Aby dociec przyczynę tej dolegliwości staram się najpierw sprawdzić stan uzębienia, często tez korzystam z konsultacji u Laryngologa, aby się dowiedzieć czy nie ma ogniska zapalnych w zatokach obocznych nosa oraz w zakresie ucha środkowego! Ale oczywiście Pacjent zgłaszający się do Gabinetu z wizytą, oczekuje jednak „natychmiastowej pomocy”. Pomijając ostre zapalenie migdałków podniebiennych czyli anginę, przebiegającą z wysoką temperaturą, gdzie należy od razu zapisać odpowiedni antybiotyk, staram się proponować Moim Pacjentom skorzystanie z dobrodziejstwa jakim jest propolis! Dostępne są tabletki do ssania oraz roztwór propolisu do płukania gardła! Często propolis polecam do długotrwałej profilaktyki! A teraz zachęcam do przeczytania głębszych informacji o tym bezcennym produkcie, znajdującym się w ulu!

Propolis działa antybakteryjnie, regenerująco i znieczulająco.

Kit pszczeli, czyli propolis, bywa też nazywany naturalnym pszczelim antybiotykiem.

Wśród produktów pszczelich, takich jak miód czy mleczko pszczele, dużym uznaniem cieszy się propolis. Jego lecznicze właściwości od dawna były wykorzystywane w medycynie. Na przykład grecki lekarz Dioskuridos (I w.) polecał go jako środek przeciwwrzodowy i znieczulający.

Propolis stanowi mieszaninę żywicy drzew i krzewów oraz wydzielin gruczołów pszczelich. Pełni ważną rolę w życiu pszczół, ponieważ służy im do naprawy pęknięć w ulu, a także chroni je przed bakteriami czy innego rodzaju skażeniami. Jak podkreślają fachowcy, ma silne działanie bakteriobójcze, co jest zresztą wykorzystywane w leczeniu różnych dolegliwości u ludzi. Także przemysł kosmetyczny używa kitu pszczelego do produkcji niektórych preparatów.

Skład propolisu zależy od warunków miejsca, w którym jest tworzony przez pszczoły, oraz od sposobu, w jaki jest pozyskiwany. Dlatego też nie należy kupować kitu pszczelego z tzw. niepewnego źródła, ponieważ mogą znajdować się w nim różne zanieczyszczenia (m.in. też wosk pszczeli).

Propolis zawiera biologicznie czynne związki chemiczne, wśród których należy wymienić: flawonoidy (mają duże znaczenie dla jego terapeutycznych zalet), związki fenolowe, terpeny, substancje lipidowo-woskowe, biopierwiastki. Kit pszczeli działa antybakteryjnie, regenerująco, znieczulająco, a także stymulująco na układ immunologiczny. Preparaty propolisowe są dostępne w postaci tabletek, granulatów, nalewek i maści.

Najczęściej kit pszczeli jest stosowany w leczeniu ran i różnych schorzeń skórnych. Zwalcza gronkowca złocistego, dwoinki kataralne, paciorkowce, niektóre szczepy prądków gruźlicy. Przeciwdziała rozwojowi grzybów drożdżoidalnych, wirusa grypy, zapalenia mózgu, a także niszczy pierwotniaki wywołujące rzęsistkowicę, toksoplazmozę i lambiozę. Używa się go środkach stosowanych przy półpaścu, trądziku, łuszczycy. Łagodzi też ból w przypadku tzw. łokcia tenisisty (bolesne zapalenie mięśni i ścięgien w tej okolicy). Propolis umożliwia szybkie gojenie się sączących się ranach po amputacjach, może pomóc przy złamaniach, uszkodzeniach tkanek chrzęstnych stawów, w przypadku bolesnych pustych zębodołów. Poleca się go również wrzodowcom. Być może nowe badania dotyczące terapeutycznych właściwości propolisu umożliwią zastosowanie go w leczeniu innych ciężkich schorzeń.

Oto kilka przykładów zastosowania preparatów propolisowych:
krople propolisowe i aerozol – przy infekcjach górnych dróg oddechowych oraz stanach zapalnych gardła i nosogardzieli;
tabletki i kapsułki propolisowe – skuteczne w zapaleniach krtani i tchawicy, w chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy;
puder propolisowy – u chorych z odleżynami i oparzeniami (działa przeciwgrzybiczo, przyspiesza regenerację tkanki);
maść propolisowa – w leczeniu trudno gojących się ran, w różnych chorobach skóry;
czopki propolisowe – w leczeniu hemoroidów;
globulki dopochwowe z propolisem – w leczeniu dolegliwości dróg rodnych, stanów zapalnych pochwy (bakteryjne i grzybicze). Nie zapominajmy jednak, że kit pszczeli może działać także uczulająco.
Cykl artykułów o miodzie, jego składzie i właściwościach leczniczych drukowaliśmy w „Żyjmy dłużej” w numerach 9/98 – 8/99. Osoby zainteresowane tą tematyką zapraszamy do lektury numerów archiwalnych na naszych stronach internetowych: www.rppi.com.pl

„Żyjmy dłużej” 10 (październik) 1999-artykuł Alicji Paciorek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>