Propagowanie dogoterapii w szpitalach!

Autorzy programu "Pomóżmy razem" apelują o propagowanie w szpitalach dogoterapii, czyli systemu ćwiczeń i zabaw z psami, wspomagającego rehabilitację dzieci i dorosłych dotkniętych m.in. autyzmem czy porażeniem mózgowym…….W 2007 roku przypada 20-lecie stosowania tej metody terapeutycznej w Polsce. "Apelujemy, by jednocząc siły w popieraniu dogoterapii w szpitalach, wspólnie przyczynić się do usprawniania wielu osób chorych czy niepełnosprawnych" – napisali w apelu, przedstawionym podczas debaty na temat dogoterapii.
Program "Pomóżmy razem" został zainicjowany w 2006 roku przez Fundację na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik, Fundację Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA oraz Grupę Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź. Jego celem jest zwiększenie liczby psów-terapeutów w dogoterapii, a także zniesienie zakazów wchodzenia z psem, jakie obowiązują w wielu urzędach, sklepach czy szpitalach. W kwietniu 2007 roku w ramach programu "Pomóżmy razem" Fundacja CZE-NE-KA oraz Fundacja Labrador zainicjowały akcję "Miejsce przyjazne psom asystującym".
"Kwestia wprowadzania psów na oddziały szpitalne powinna mieć swoje odzwierciedlenie w postaci odpowiednich regulacji prawnych. Przepisy porządkowe powinny dawać wytyczne dla dyrekcji szpitali do nawiązywania kontaktu z organizacjami pozarządowymi, szkolącymi psy do dogoterapii oraz umożliwiać im wpuszczanie na oddziały psów terapeutów" – postulują autorzy apelu.
"Tak naprawdę dogoterapię stosuje w Polsce tylko szpital w Dziekanowie Leśnym, natomiast są w Polsce szpitale, gdzie pojawiły się psy, ale tylko okazjonalnie" – powiedziała Anna Malitka z Fundacji CZE-NE-KA. 
Autorzy programu "Pomóżmy razem" planują ustanowić ogólnopolski Dzień Dogoterapii. "Chcielibyśmy by przypadał on 15 czerwca, ponieważ od 15 czerwca 1987 roku dogoterapia jest stosowana w naszym kraju" – dodała Malitka.
"Psy do naszego szpitala wpuściliśmy 3-4 lata temu. W szpitalu w Dziekanowie psy spotykają się podczas rehabilitacji z dziećmi niepełnosprawnymi. Widzę olbrzymie efekty terapeutyczne związane z dogoterapią" – przekonywał dyrektor Marek Kiełczewski ze szpitala dziecięcego im. "Dzieci Warszawy" w Dziekanowie Leśnym.
"Dla nas rehabilitantów problemem jest ciągle znalezienie sposobów zmotywowania dziecka do podjęcia rehabilitacji. Kontakt z psem jest do tego świetną okazją" – powiedział dr Paweł Zapłatka ze szpitala w Dziekanowie Leśnym.
Barierą w upowszechnianiu dogoterapii w polskiej służbie zdrowia jest niechęć większości szpitali do wpuszczania na oddziały zwierząt. Tłumaczą ją troską o niezbędną w szpitalu higienę. Tych obaw nie potwierdzili lekarze ze szpitala w Dziekanowie Leśnym. "Naszym wspólnym celem jest zmiana postawy związanej z wprowadzeniem psów na oddziały szpitalne" – podkreślają autorzy apelu.
W Polsce jest niewiele ponad 70 psów-terapeutów, gdy np. w Wielkiej Brytanii takich psów pracuje ponad 7,5 tys. Główną barierą jest tutaj koszt wytresowania psa-terapeuty. "Około 2 tys. zł kosztuje kupienie psa, natomiast jego wyszkolenie kosztuje mniej więcej 20 tys. zł" – oceniła Malitka.
W dwuletnim szkoleniu psa-terapeuty uczestniczą dwie osoby: wolontariusz, który przez pierwszy rok socjalizuje psa, tj. oswaja z miastem, otoczeniem, komunikacją miejską itp. Następnie pies przekazywany jest trenerowi, który uczy go konkretnych komend i pracy z dziećmi. Pies szkolony jest już pod konkretnego pacjenta i jego potrzeby. O tym, komu przyznać psa-terapeutę, decyduje Fundacja – właściciel psa.
Dogoterapia to system ćwiczeń i zabaw z psami wspomagający rehabilitację dzieci i dorosłych dotkniętych takimi chorobami jak autyzm, porażenie mózgowe, upośledzenie umysłowe, niedowład kończyn, brak słuchu czy wzroku. Dogoterapia jest jedną z form zooterapii, którą stosuje się w wielu krajach, głownie w USA. Została zapoczątkowana w 1964 roku przez amerykańskiego psychiatrę dziecięcego Borisa Levisona, a w Polsce przez Marię Czerwińską w 1987 roku. W tym roku przypada 20-lecie stosowania tej terapii w Polsce. W związku z tą rocznicą w sobotę i niedzielę (26-27 maja) odbędzie konferencja naukowa na temat stosowania dogoterapii, gdzie zagraniczni lekarze przedstawią swoje doświadczenia i efekty ze stosowania dogoterapii. LZU/BNO
PAP – Nauka w Polsce

 

Jedna myśl nt. „Propagowanie dogoterapii w szpitalach!

  1. Proponuje przyjrzeć się działaniom fundacji Ama Canem – są w łódzkich szpitalach juz od kilku lat i jakos rozwiązali problem sanepidu i władz. Panstwo z czeneki z powodu zazdrosci boja się propagować inne osrodki dogoterapii i to, że inni mogą coś zrobic na „prowincji”
    Pzdr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>