Promieniowanie UV obniża poziom kwasu foliowego.

Kobiety w ciąży lub planujące poczęcie dziecka powinny unikać nadmiernego kontaktu ze światłem słonecznym, aby ustrzec się przed zbyt niskim poziomem kwasu foliowego – zawiadamiają australijscy naukowcy. Wyniki badań pracowników Uniwersytetu Queensland (Australia) zostały opublikowane w „Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology”. Badacze zaobserwowali, że u kobiet w wieku rozrodczym promieniowanie ultrafioletowe może być związane nawet z 20 proc. spadkiem stężenia kwasu foliowego w organizmie. W badaniu uczestniczyły panie z przedziału wiekowego 18-47 lat.

„Największe ryzyko dotyczy kobiet, które przebywają na zewnątrz w momencie, gdy promieniowanie UV jest najbardziej intensywne – czyli między godziną 10 a 15 – i nie stosują odpowiedniej ochrony przed słońcem” – mówi prof. Michael Kimlin, jeden z badaczy.

Chociaż rezultaty badania pokazały, iż poziom kwasu foliowego u kobiet spędzających najwięcej czasu na słońcu mieścił się w normie, był on zbyt niski niż ten zalecany dla przyszłych matek.

Kwas foliowy jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży i planujących zajście w ciążę, bo w dużym stopniu chroni przed poronieniem i wadami rozwojowymi płodu (np. rozszczepem kręgosłupa). Związek występuje m.in. w warzywach liściastych (głównie w szpinaku), roślinach strączkowych i owocach cytrusowych. Może być przyjmowany także w formie suplementu diety. Niektóre kraje wzbogacają folacyną część produktów spożywczych, np. chleb. W Polsce nie jest to obowiązkowe. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>