Program walki z rakiem przynosi efekty!

Narodowy Program Walki z Rakiem przynosi pierwsze korzystne efekty – poinformował prof. Witold Zatoński na konferencji prasowej z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem. Na konferencji w warszawskim Centrum Onkologii zaprezentowano raport dotyczący występowania nowotworów złośliwych w Polsce w roku 2006 (zbieranie danych i opracowywanie wyników trwa dwa lata). W roku 2006 stwierdzono 126 tys. nowych zachorowań i ponad 91,5 tys. zgonów. Nowotwory to druga z najczęstszych przyczyn zgonu (26 proc. zgonów mężczyzn i 23 proc. zgonów kobiet).

W ostatnich latach wyraźnie spadła zarówno zachorowalność, jak i umieralność mężczyzn na raka płuca – to sukces kampanii antynikotynowej. Jednak kobiety palą coraz więcej i chorują na raka płuc coraz częściej – liczba zgonów z jego powodu (5212) dorównała już liczbie zgonów z powodu raka piersi (5108).
Wśród kobiet w wieku średnim i starszym rak płuca jest główną przyczyną zgonów nowotworowych. Natomiast zachorowań na raka piersi jest coraz więcej, jednak zgonów z tego powodu wciąż tyle samo – dzięki lepszej diagnostyce i leczeniu. Typowo dla krajów rozwiniętych, wyraźnie maleje liczba zachorowań i zgonów z powodu raka żołądka. Także z rakiem szyjki macicy jest nieco lepiej.

Niestety, wyraźnie przybywa zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego – choroby uważanej za wstydliwą. Podobnie jest z trapiącym głównie starszych mężczyzn nowotworem prostaty oraz rakiem jądra – będącym z kolei problemem młodych mężczyzn.

W naszym kraju w porównaniu z resztą Europy szczególnie często występują zachorowania i zgony przed 65. rokiem życia. Częstotliwość zachorowań na nowotwory rośnie z wiekiem – każde kolejne 20 lat zwiększa ryzyko dziesięciokrotnie. Są jednak nowotwory – na przykład białaczki czy guzy mózgu – które pojawiają się głównie u osób przed 20 rokiem życia.

W roku 2006 na nowotwory złośliwe zachorowało w Polsce 64092 mężczyzn i 61927 kobiet, zaś zmarło z ich powodu 51777 mężczyzn i 39855 kobiet. Mężczyźni najczęściej chorowali na raka płuc (24 proc.), jelita grubego (12 proc.), prostaty (11 proc.), pęcherza moczowego (6 proc.) i żołądka (5 proc.). Wśród kobiet najczęstszy był rak piersi (22 proc.), jelita grubego(10 proc.), płuca (8 proc.), trzonu macicy (7 proc.), jajnika (5 proc.) i szyjki macicy (5 proc.).

Najczęstszą przyczyną zgonu z przyczyn nowotworowych u mężczyzn są: rak płuca (32 proc.), jelita grubego (10 proc.), prostaty (7 proc.), żołądka (7 proc.) i pęcherza moczowego (4 proc.). U kobiet rak płuca i piersi stanowią po 13 proc. przyczyn zgonów, jelita grubego – 11 proc., jajnika – 6 proc., a szyjki macicy – 5 proc.

Z chorobą nowotworową żyje około 390 tys. Polaków – coraz więcej jest przeżyć pięcioletnich, uważanych za równoznaczne z wyleczeniem. Jak mówiła dr Urszula Wojciechowska, odsetek przeżyć pięcioletnich w przypadku raka piersi jest w Polsce niemal identyczny ze średnią europejską, w przypadku innych nowotworów jest nieco gorzej. Jednocześnie nakłady na leczenie są u nas znacznie niższe od średniej dla Unii Europejskiej. PMW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>