Program SHE – siła od kobiet dla kobiet. Rusza cykl warsztatów edukacyjnych dla kobiet żyjących z HIV.

Jak zaakceptować diagnozę i czerpać z życia jak najwięcej, mimo pozytywnego statusu serologicznego? Gdzie szukać wsparcia? Jak walczyć o swoje prawa? Odpowiedzi na te pytania padną podczas warsztatów edukacyjnych dla kobiet żyjących z HIV, które 16 marca br. odbędą się w województwie pomorskim w ramach rozpoczętego w 2012 roku europejskiego Programu SHE.
Wzajemna wymiana doświadczeń daje kobietom żyjącym z HIV realną szansę na sukces w dążeniu do poprawy jakości życia. Najbliższe warsztaty, podczas których kobiety żyjące z HIV będą mogły podzielić się swoimi doświadczeniami i skorzystać z wiedzy innych pacjentek, odbędą się w sobotę 16 marca 2013 roku na Pomorzu. Program SHE skoncentrowany jest na pomocy psychologicznej, ponieważ zakażenie HIV wiąże się z silnym obciążeniem psychicznym, które często jest przyczyną życiowej bezradności pacjentek.
Warsztaty poprowadzą lekarze chorób zakaźnych i edukatorki z Fundacji Edukacji Społecznej, doskonale znający specyfikę problemów, z jakimi na co dzień mierzą się kobiety zakażone HIV.
Warsztaty przeprowadzone w ubiegłym roku spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem pacjentek dlatego spotkania realizowane będą również w tym roku – wyjaśnia Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, realizator kampanii i prezes Fundacji Edukacji Społecznej.
Spotkania poświęcone zostaną metodom na zachowanie dobrego zdrowia i kondycji fizycznej, relacjom partnerskim, seksualności, życiu w rodzinie i planowaniu potomstwa.
Siła Programu SHE tkwi w jego formule, polegającej na inspirowaniu kobiet seropozytywnych do budowania grup wzajemnego wsparcia, bez którego większość pacjentek nie wiedziałaby, że można żyć pełnią życia, mimo zakażenia HIV. Program jest odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby kobiet, można powiedzieć, że opiera się na zasadzie podania przysłowiowej „wędki”, a nie „ryby”. Pacjentka, która jest świadoma i czuje się odpowiedzialna za własne zdrowie, wymaga więcej nie tylko od siebie, ale także od innych. To niezwykły krok naprzód, ku lepszej jakości opiece medycznej – komentuje dr n. med. Maria Jankowska z Kliniki Chorób Zakaźnych Akademii Medycznej w Gdańsku
Formuła warsztatów zakłada czynny udział, swobodne wyrażanie opinii oraz wzajemne okazywanie wsparcia.
Chęć udziału w zajęciach można zgłaszać w Fundacji Edukacji Społecznej od poniedziałku do czwartku w godz. 10-14 pod numerem telefonu 22 646 48 86 lub za pośrednictwem adresu e-mail: fes@op.pl.
Program SHE (ang. Strong, HIV Positive, Empowered Women – silne, HIV pozytywne, świadome swoich praw kobiety) to europejski projekt edukacyjny skierowany do kobiet seropozytywnych. Celem Programu jest wspieranie kobiet żyjących z HIV w dążeniu do poprawy jakości życia, w tym do uzyskania najlepszej możliwej opieki zdrowotnej i pomoc w tworzeniu sieci wzajemnego wsparcia. Program został opracowany przez międzynarodową grupę ekspertów z organizacji pozarządowych i specjalistów w leczeniu zakażenia HIV oraz kobiety żyjące z HIV. Program SHE powstał przy wsparciu Bristol-Myers Squibb, a za jego realizację w Polsce odpowiada Fundacja Edukacji Społecznej. Swoim patronatem Program objęły Krajowe Centrum ds. AIDS oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Ambasadorką programu jest Małgorzata Socha. W ubiegłym roku w ramach Programu odbył się cykl pięciu otwartych warsztatów edukacyjnych, wydano poradnik dla moderatorek grup wsparcia dla seropozytywnych kobiet, broszurę edukacyjną dla pacjentek, a także uruchomiono stronę internetową www.programshe.pl.

Realizatorzy Programu SHE Patroni Programu SHE

Bristol-Myers Squibb jest globalną firmą biofarmaceutyczną, której misją jest odkrywanie, opracowywanie i dostarczanie innowacyjnych leków, które pomagają chorym zwycięsko zmagać się z ciężkimi chorobami. Firma Bristol-Myers Squibb angażuje się w walkę z zakażeniem HIV od ponad dwóch dekad i czuje się zaszczycona, że może wspierać program SHE mający na celu wypełnienie znacznych niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych kobiet zakażonych HIV.

Kontakt dla mediów:
Katarzyna Załęska, Grayling
Tel: +48 22 536 04 56, 601 319 745
e-mail: katarzyna.zaleska@grayling.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>