Program SHE – Program silnych kobiet.

Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS, symbol czerwonej kokardki i kampanie takie jak Program SHE nie pozwalają zapomnieć o problemach osób żyjących z HIV. 29 listopada br. w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone problemom osób żyjących z HIV, epidemiologii, profilaktyce i leczeniu zakażenia HIV oraz AIDS z udziałem ekspertów. Organizatorami konferencji „AIDS 2013” są Health Project Management oraz Fundacja im. Dr Macieja Hilgiera. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Czerwona kokardka obchodzi w tym roku 23. urodziny. To rozpoznawalny na całym świecie symbol, który łączy wszystkie kampanie na rzecz osób żyjących z HIV. To właśnie dzięki programom edukacyjnym, takim jak Program SHE, systematycznie podnosi się świadomość na temat zakażenia HIV. Jest on jedną z nielicznych kampanii skoncentrowanych na kobietach żyjących z HIV, pomagającą im radzić sobie z lękiem i uświadamiającą jak żyć pełnią życia, mimo seropozytywnego statusu. Podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS (ang. World AIDS Day), organizowanej 29 listopada br. przez Fundację im. Dr Macieja Hilgiera w siedzibie PAP przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie, prezentowane będą m.in. dotychczasowe osiągnięcia Programu SHE oraz projekty przyszłych działań.
Dlaczego w mediach tak rzadko słyszymy historie osób żyjących z HIV? Bo w Polsce wciąż boją się oni pokazać twarz czy zdradzić nazwisko. W przypadku chorób zakaźnych w Polsce anonimowość ciągle jest sposobem ochrony przed konsekwencjami społecznego wykluczenia, takimi jak samotność, brak wsparcia czy odrzucenie. Tymczasem to właśnie historie pacjentów są dla mediów najbardziej interesujące. To jest największe wyzwanie dla organizatorów kampanii na rzecz osób żyjących z HIV – jak głośno mówić o problemach osób seropozytywnych bez narażania ich na utratę anonimowości. Stąd nasz pomysł na Infolinię Programu SHE, która z powodzeniem działa od maja tego roku – komentuje Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, Koordynator Programu SHE i prezes Fundacji Edukacji Społecznej.
Pomysł utworzenia infolinii powstał w 2012 podczas warsztatów Programu SHE, w trakcie których kobiety często zgłaszały potrzebę bezpiecznego, anonimowego i jednocześnie wiarygodnego źródła informacji ukierunkowanego na potrzeby kobiet seropozytywnych. Infolinia Programu SHE jest dostępna również dla rodzin, partnerów i przyjaciół kobiet zakażonych HIV, którzy chcą dowiedzieć się, jak udzielać im potrzebnego wsparcia. Informacjami dzielą się same pacjentki – liderki Programu SHE, doskonale znające problemy kobiet zakażonych HIV. Infolinii towarzyszy ogólnopolska kampania informacyjna w największych ośrodkach leczenia chorób zakaźnych w kraju. Innym źródłem informacji dla pacjentek jest strona internetowa programu, której zawartość została opracowana wspólnie z kobietami żyjącymi z HIV: www.programshe.pl.
W przyszłym roku będziemy zachęcać kobiety żyjące z HIV do jeszcze większej aktywizacji. Dlaczego jest to takie ważne? Dzielenie się trudnymi doświadczeniami jest formą terapii, pomaga „oswoić” problemy. Oczywiście wciąż musimy pamiętać o ochronie tożsamości. Jesteśmy przekonani, że kluczem do rozwiązania problemu zachowania anonimowości będą możliwości oferowane przez media społecznościowe – zdradza Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.
Więcej informacji na temat Programu SHE można znaleźć na www.programshe.pl
Więcej informacji na temat konferencji „AIDS 2013” można znaleźć na www.infozdrowie.org.
Program SHE (ang. Strong, HIV Positive, Empowered Women – silne, HIV pozytywne, świadome swoich praw kobiety) to europejski projekt edukacyjny skierowany do kobiet seropozytywnych. Celem Programu jest wspieranie kobiet żyjących z HIV w dążeniu do poprawy jakości życia, w tym do uzyskania najlepszej możliwej opieki zdrowotnej i pomoc w tworzeniu sieci wzajemnego wsparcia. Program został opracowany przez międzynarodową grupę ekspertów z organizacji pozarządowych i specjalistów w leczeniu zakażenia HIV oraz kobiety żyjące z HIV. Program SHE powstał przy wsparciu Bristol-Myers Squibb, a za jego realizację w Polsce odpowiada Fundacja Edukacji Społecznej. Swoim patronatem Program objęło Krajowe Centrum ds. AIDS. W ubiegłym roku w ramach Programu odbył się cykl pięciu otwartych warsztatów edukacyjnych, wydano poradnik dla moderatorek grup wsparcia dla seropozytywnych kobiet, broszurę edukacyjną dla pacjentek, a także uruchomiono stronę internetową www.programshe.pl. W 2013 r. pod nr tel. 800 14 14 23 uruchomiono infolinię Programu SHE dla kobiet żyjących z HIV.
Realizator Programu SHE Patroni Programu SHE

Bristol-Myers Squibb jest globalną firmą biofarmaceutyczną, której misją jest odkrywanie, opracowywanie i dostarczanie innowacyjnych leków, które pomagają chorym zwycięsko zmagać się z ciężkimi chorobami. Firma Bristol-Myers Squibb angażuje się w walkę z zakażeniem HIV od ponad dwóch dekad i czuje się zaszczycona, że może wspierać program SHE mający na celu wypełnienie znacznych niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych kobiet zakażonych HIV.

Kontakt dla mediów:
Katarzyna Załęska, Grayling
Tel: +48 22 536 04 56, 601 319 745

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>