Program „Owoce w szkole” ma ruszyć od września 2009 r.

Uczniowie, którzy w nadchodzącym roku będą uczęszczać do klas I-III szkół podstawowych, będą codziennie dostawać za darmo wybrany przez siebie owoc, warzywo bądź wykonane z nich przetwory – informuje portal gazeta.pl. Program „Owoce w szkole” ma ruszyć od września. Jego podstawowym celem jest zmiana nawyków żywieniowych ponad miliona polskich dzieci z klas I-III. Drugie zadanie to profilaktyka zdrowotna, gdyż zachęcanie dzieci do spożywania zdrowej żywności ma zapobiegać chorobom takim jak cukrzyca czy otyłość.

- Program wesprze też lokalny rynek warzyw i owoców, bo zgodnie z jego założeniami dostawcami tych produktów do szkół mają być nasi rodzimi producenci – mówi Andrzej Butra, dyrektor opolskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego, jednego z koordynatorów akcji „Owoce w szkole”.

„Owoce w szkole” są finansowane przez Unię Europejską i polski rząd. Unia w skali Europy przeznaczyła na program 90 mln euro, z czego Polsce przyznano 9,2 mln.

Pieniądze unijne stanowią 75 proc. budżetu programu w naszym kraju. Resztę – czyli 3 mln euro – wykłada rząd. – W sumie daje to około 50 mln zł do rozdysponowania – informuje dyrektor opolskiej ARR.

www.portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>