Profilaktyka raka szyjki macicy w szkołach!

W kilkuset szkołach na Mazowszu ruszył program edukacyjny „Wybierz życie – pierwszy krok” poświęcony profilaktyce raka szyjki macicy. Program, którego inauguracja odbyła się w Bibliotece Narodowej, skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ich rodziców i nauczycieli.

„Celem programu jest upowszechnienie wiedzy na temat raka szyjki macicy, jego czynników ryzyka, a także wyrobienie nawyku poddawania się badaniom profilaktycznym” – powiedział inicjator programu dr Piotr Bobkiewicz z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.
Program zakłada szereg szkoleń dla nauczycieli i edukatorów z województwa mazowieckiego oraz organizacje lekcji na temat profilaktyki raka szyjki macicy w szkołach. Jeśli ocena realizacji programu wypadnie pomyślnie, organizatorzy będą kontynuować akcję w latach następnych z możliwością rozszerzenia jej na całą Polskę.

W ramach programu wypracowano pakiet edukacyjny zawierający prezentację multimedialną, podręcznik metodyczny oraz ulotki dla rodziców i uczniów.

Prezentacja multimedialna, to krótki, animowany film, pokazujący najważniejsze aspekty związane z profilaktyką szyjki macicy. Zwraca uwagę na odpowiedzialne zachowania, potrzebę rozmów z bliskimi osobami na tematy związane ze zdrowiem oraz konieczność regularnych badań profilaktycznych.

Prezentacja oraz inne informacje na temat profilaktyki raka szyjki macicy znajdują się na stronie internetowej www.pierwszykrok.edu.pl.

Jak wyjaśniła dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Warszawie Małgorzata Czerniawska-Ankiersztejn, efektem programu ma być przede wszystkim wyrobienie nawyku wykonywania badań profilaktycznych przez całe życie.

„Ważne jest to, żeby wyedukowani uczniowie motywowali swoje najbliższe otoczenie np. rodzinę lub znajomych do wykonywania badań profilaktycznych” – mówiła Czerniawska-Ankiersztejn.

W ubiegłym roku odbyła się pilotażowa edycja programu, w której do udziału zaproszono ok. 60 szkół z kilku powiatów województwa mazowieckiego.

„Ważne jest znalezienie równowagi pomiędzy prostym, docierającym do młodzieży językiem i wiedzą medyczną, którą trzeba przy tej okazji przekazać” – mówiła Magdalena Ankiersztejn-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.

„Jakość merytoryczną gwarantuje Rada Programowa, w skład której wchodzą m.in. autorytety medyczne. Zaś język prezentacji i materiałów jest efektem naszych doświadczeń wynikających z realizacji licznych programów edukacyjnych o tematyce zdrowotnej” – dodała Ankiersztejn-Bartczak.

O ważności realizacji programu edukacyjnego dotyczącego raka szyjki macicy przypomniał wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego doc. dr hab. med. Tomasz Niemiec.

„Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet do 45. roku życia. Od 25 lat w Polsce nic się pod tym względem nie zmienia: co roku rak ten jest wykrywany u blisko 4 tys. kobiet. Około połowa z nich umiera” – mówił Niemiec. NNO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>