Prof. Zatoński: kobiety w Polsce znacznie zdrowsze niż mężczyźni.

Kobiety w Polsce mają znacznie lepszą kondycję zdrowotną niż mężczyźni – ocenił prof. Witold Zatoński podczas rozpoczętej w czwartek debaty Vital Forum. Według niego wynika to m.in. z większej świadomości kobiet na temat zachowań prozdrowotnych. Jak mówił prof. Zatoński, Kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie, ogromny dystans między kondycją zdrowotną kobiet i mężczyzn w naszym kraju pokazują statystyki dotyczące umieralności; przed 65. rokiem życia umiera blisko jedna trzecia mężczyzn i nieco ponad 10 proc. kobiet.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że nie oznacza to, iż ze zdrowiem kobiet w Polsce jest tak dobrze, że nie muszą bardziej o nie dbać. „Kondycja zdrowotna Polek jest np. o połowę gorsza niż Szwedek” – dodał. Zaznaczył, że „człowiek z całym swoim biologicznym aparatem i środowiskiem, w którym żyjemy, nie powinien umrzeć przed 65. rokiem życia”.

Według niego różnica w kondycji zdrowotnej wynika z większej świadomości kobiet na temat zachowań prozdrowotnych. „Kobiety są znacznie mądrzejsze, jeżeli chodzi o postawy zdrowotne, niż mężczyźni. Mężczyźni mają na temat zdrowia znacznie gorszą wiedzę, są analfabetami zdrowotnymi, nie zdają sobie sprawy z tego, co kształtuje dobrą kondycję” – mówił.

Zwrócił jednak uwagę, że istnieje nadal wiele czynników i chorób wpływających na przedwczesną umieralność kobiet. Jak wskazywał, problemem polskich kobiet jest np. gwałtownie rosnąca zachorowalność na raka płuca, a choroba ta występuje prawie wyłącznie u osób palących papierosy. „Rak płuca staje się jednym z największych zabójców Polek przed 65. rokiem życia i na to jest tylko jedno lekarstwo – musimy zrobić coś, aby kobiety przestały wdychać dym tytoniowy, w którym zawartych jest 40 substancji rakotwórczych” – zaznaczył.

Dodał, że niepokojąca jest także wysoka śmiertelność z powodu raka szyjki macicy, co wynika z unikania przez kobiety wykonywania profilaktycznych badań cytologicznych.

Według prof. Zatońskiego liczy się nie tylko długość, ale też jakość życia, która – jak podkreślił – w ogromnym mierze zależy od naszych własnych zachowań i tego, jak pielęgnujemy swój organizm. „Coraz więcej kobiet biega i bierze udział np. w maratonach, a otyłość jest rzadsza u kobiet niż u mężczyzn” – ocenił.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że kobiety mają wiele do nadrobienia, jeżeli chodzi o czynniki, które niszczą zdrowie – czyli powinny przestać palić papierosy oraz ograniczyć picie alkoholu.

Także konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski mówił o coraz większym zagrożeniu Polek nowotworami. „Według krajowego rejestru nowotworów jest coraz więcej zgłoszeń nowych rozpoznań nowotworów u kobiet niż u mężczyzn, a dawniej było więcej zgłoszeń dotyczących mężczyzn” – poinformował. „Drugi niedobry sygnał to fakt, że w trójce najczęściej zgłaszanych nowotworów jest rak płuca, który cechuje się złym rokowaniem” – mówił prof. Krzakowski.

„Wśród kobiet chorujących na nowotwory co siódma, ósma zachoruje na raka płuca, a co szósta, które umiera na nowotwory – umiera właśnie na raka płuca” – mówił Krzakowski. Podkreślił, że są to głównie konsekwencje palenia papierosów. Wyjaśnił, że dodatkowo kobiety są bardziej podatne na raka płuca ze względu na „genetyczne uwarunkowania i słabsze mechanizmy, które odpowiadają za unieczynnianie substancji szkodliwych zawartych w dymie papierosowym”.

Jak mówił prof. Krzakowski, oprócz raka płuca, kobiety chorują najczęściej na raka piersi oraz jelita grubego.

W ramach dwudniowej debaty Vital Forum zaplanowano kilkanaście paneli m.in. na temat diety, chorób krążenia, raka szyjki macicy, chorób przewlekłych. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>