Prof. Tadeusz Maliński doktorem h.c. Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.

Prof. Tadeusz Maliński z Uniwersytetu Ohio odebrał we wtorek z rąk rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. dr. hab. Bronisława Marciniaka, tytuł doktora honoris causa tej uczelni. „Dokonania profesora Tadeusza Malińskiego w dziedzinie biologii, chemii i medycyny stanowią niekwestionowany wkład w rozwój światowej nauki” – podkreślił we wtorek promotor doktoratu, dziekan Wydziału Chemii UAM, prof. dr hab. Henryk Koroniak. Profesor Tadeusz Maliński jest światowej sławy polskim uczonym, który pracuje w Stanach Zjednoczonych, wynalazcą w branży biochemicznej, ekspertem medycyny, farmakologii i inżynierii biochemicznej.

Rozgłos przyniosły mu dokonania i odkrycia w nanomedycynie – prof. Maliński był jednym z twórców tej gałęzi nauki.

Dzięki swoim badaniom odkrył podstawowe molekularne mechanizmy takich chorób jak nadciśnienie, udar mózgu, zawał serca, epilepsja, choroba Parkinsona i Alzheimera. Badania te przyczyniają się do rozwoju nowych, bardziej skutecznych leków stosowanych w leczeniu wielu z tych chorób.

Jak poinformował promotor doktoratu, pierwszym wielkim i fundamentalnym odkryciem profesora było skonstruowanie elektrody-nanobiosensora z wykorzystaniem metaloporfiryn, materiału podobnego strukturalnie do hemoglobiny, a jednocześnie będącego przewodnikiem elektryczności. Dzięki temu możliwe stało się wykonanie pomiaru stężenia tlenku azotu w pojedynczej komórce. Tlenek azotu reguluje pracę serca, systemu krwionośnego i mózgu.

Doktor honoris causa poznańskiego Uniwersytetu jest autorem ok. 400 prac naukowych, książek i patentów. Publikował m.in. w czasopiśmie naukowym Nature.

Jak powiedział podczas przyznania tytułu prof. Maliński, doktorat honoris causa jego Alma Mater jest szczególnie wielkim zaszczytem, który uznaje za największe osiągnięcie w karierze naukowej.

„Moja edukacja i naukowe doświadczenie wyniesione z poznańskich uczelni okazały się więcej niż wystarczające, aby dość szybko zaistnieć na trudnym, drapieżnym rynku amerykańskiej nauki” – ocenił.

Prof. Maliński urodził się w Śremie w 1946 r. W 1969 r. ukończył studia magisterskie na UAM, a w 1975 r. uzyskał stopień doktora z zakresu biotechnologii na Politechnice Poznańskiej. Po stażu w zespole profesora Philipa J. Elvinga na Uniwersytecie Michigan rozpoczął pracę na Uniwersytecie Huston w Teksasie, a później, od roku 1983, związał się z Uniwersytetem Oakland.
Jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz członkiem wielu towarzystw naukowych na świecie, w tym American College of Cardiology i American Heart Association. Jest laureatem wielu nagród, w tym Medalu Marii Skłodowskiej-Curie, Złotej Statuetki Władysława Biegańskiego, Medalu Śniadeckiego-Wróblewskiego-Olszewskiego, uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP. Był nominowany do nagrody Albert Einstein World Award of Science, a także wymieniany, jako kandydat do Nagrody Nobla.

Nowy doktor honoris causa UAM otrzymał również honorowe tytuły Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Poznańskiej, a także zagranicznych uniwersytetów, między innymi w Sao Paulo, Wiedniu i Zurychu.

W trakcie przyznania doktoratu podkreślono związki prof. Malińskiego z Polską. W ostatnich latach kilkadziesiąt razy odwiedzał kraj, pracowało z nim ponad 30 profesorów i doktorów z Polski, w tym kilkunastu z Poznania.

Profesor jest 131. laureatem, któremu nadano tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>