Prof. Roman Kaliszan nagrodzony za nowoczesną metodę wykrywania nowotworów.

W czwartek (22 października) zostały wręczone nagrody ministra nauki. W kategorii badań na rzecz rozwoju społeczeństwa nagrodę otrzymał bioinformatyk prof. Roman Kaliszan, który wraz z zespołem z Akademii Medycznej w Gdańsku opracował nowoczesne metody diagnozowania nowotworów na podstawie chemioinformatycznej analizy próbek moczu.   ? Dzięki temu można bezinwazyjnie wskazać, czy dana osoba jest zagrożona nowotworem ? powiedział agencji prof. Kaliszan. Wyjaśnił, że wynaleziona przez niego diagnostyka wykorzystuje komputerowo przetworzone dane, analizując nie jeden, ale wiele związków równocześnie.

Laureaci nagród minister nauki zostali wybrani spośród kandydatów przez specjalnie powołany zespół interdyscyplinarny. Kandydatów do nagrody zgłaszały m.in. komitety naukowe instytutów badawczych, władze uczelni, organizacje naukowe.

Podczas wręczenia nagród minister nauki Barbara Kudrycka podziękowała laureatom oraz wszystkim naukowcom za ich pracę.

? To jest prawdziwe święto nauki polskiej ? podkreślała Kudrycka, zaznaczając, że tegoroczna edycja rozdania nagród odbywa się tuż przed rządową debatą nad projektowanymi zmianami w szkolnictwie wyższym, które mają pomóc polskim naukowcom, promując najlepszych badaczy, i podnieść przez to prestiż polskiej nauki na świecie.

Kudrycka zapowiedziała także, że od stycznia 2010 r. resort nauki stworzy Wirtualną Bibliotekę Nauki (WBN), dzięki której studenci i naukowcy w Polsce będą mieli bezpłatny dostęp do najbardziej aktualnych periodyków naukowych na świecie.

PAP, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>